Trafi przed sąd, bo nie chciało się zapłacić 50 groszy

Policjanci z miejscowości Police zatrzymali kierowcę Audi, który nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Mężczyźnie wcześniej na okres trzech miesięcy zostało zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h. Po tym terminie kierujący nie wniósł opłaty ewidencyjnej przez co uprawnienia kierującemu nie były przywrócone.

Na początku czerwca na radar polickiej drogówki wpadł kierujący Audi, który przekroczył prędkość o 18 km/h. W trakcie weryfikacji kierującego w systemach policji okazało się, że kierujący ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. 33-letni mieszkaniec Polic przyznał, iż w poprzednim roku miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi na okres 3 miesięcy, w związku z przekroczeniem prędkości o 50 km/h.

– Mężczyzna zapytany czy złożył wniosek do starosty o zwrot prawa jazdy i wniósł opłatę ewidencyjną w kwocie 0,50 zł, odpowiedział, że nie. Niestety w takim przypadku kierujący, który zaniedbał ten obowiązek jest traktowany jest jako osoba bez uprawnień, gdyż starosta nie miał podstaw prawnych do przywrócenia uprawnień kierującemu. Dalszym postępowaniem zajmie się sąd, do którego zostanie skierowany wniosek o ukaranie za brak uprawnień do kierowania, grozi mu grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – informuje sierż sztab. Anna Kaźmierczak.

POLICJA PRZYPOMINA!

Kierowco, jeżeli zostały zatrzymane Ci uprawnienia za przekroczenie prędkości o 50 km/h, to po zakończeniu okresu cofnięcia uprawnień masz obowiązek do wystąpienia z wnioskiem do starosty o zwrot prawa jazdy i wniesienia opłaty ewidencyjnej w wysokości 50 groszy. Na podstawie art. 102 ust. 2 Ustawy o kierujących pojazdami zwrot prawa jazdy zatrzymanego na okres nie przekraczający 1 roku następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania oraz po wniesieniu opłaty ewidencyjnej. Zaniedbanie tego obowiązku skutkuje brakiem uprawnień do kierowania pojazdami.

ZOBACZ TAKŻE:

Kierowca z Niemiec dostał 2,5 tysiąca złotych mandatu. Gnał na złamanie karku (video)

Fot ma charakter poglądowy., źródło policja.gov.pl

WieleLiter.pl