Zdrady, kłamstwa, nienawiść. 10 lat serialu „Ukryta prawda”

„Ukryta prawda” już od dziesięciu lat pokazuje historie, które wzruszają i bawią. Przez ponad tysiąc odcinków widzowie śledzili losy bohaterów, którym życie pisze scenariusze, mające często niespodziewane rozstrzygnięcie. Zdrady, kłamstwa, nienawiść i niespodziewane rozstrzygnięcia – to wszystko zobaczymy w jubileuszowym sezonie.

– Po 6 latach emisji formatu scripted docu „Sędzia Anna Maria Wesołowska” oraz „Sąd rodzinny”, stacja TVN poprosiła nas o propozycje alternatywnego formatu w dotychczasowym przedziale czasowym. Posłużyliśmy się wstępnie formatem scripted reality, realizowanym wtedy przez Constantin Entertainment dla telewizji greckiej pt. „Family stories”, który został przez nas tak zmodyfikowany pod względem dramaturgicznym, aby wyjawienie zaskakującej prawdy następowało każdorazowo w kilku ostatnich minutach każdego odcinka. Grecki format był wyłącznie inspiracją do stworzenia naszego formatu „Ukryta prawda”. Scenariusze są tak skonstruowane, żeby każdy odcinek miał dla widza zaskakujący zwrot akcji, w wielu odcinkach nawet dwukrotny. Ta konstrukcja odniosła natychmiastowy sukces, podobnie jak w przypadku „Sędzi Anny Marii Wesołowskiej” poprzez trzymanie widza w napięciu aż do samego końca oraz możliwość przyłączenia się do odcinka w każdym momencie poprzez wielokrotne podsumowywanie dotychczasowych wydarzeń przez lektora. Ten format od początku emisji w 2012 roku porusza każdego dnia inny temat dotyczący naszego życia codziennego, w tym wiele tematów tabu. Scenariusz każdego odcinka oceniałem zawsze w odniesieniu do stopnia zaskoczenia zwrotu akcji i dlatego na scenarzystów nałożyłem obowiązek własnej oceny tego najważniejszego elementu w ich scenariuszu – tłumaczy Piotr Fromowitz, współzałożyciel i były dyrektor zarządzający Constantin Entertainment Polska.

– „Ukryta Prawda jest bez wątpienia jednym z fenomenów w polskiej telewizji. Zaczynając pracę nad formatem dziesięć lat temu, wierzyliśmy oczywiście, że osiągniemy sukces, ale nawet my jesteśmy mile zaskoczeni tym, że tylu widzów wciąż rezerwuje sobie godzinę dziennie, by zobaczyć, jaką historię chcemy im opowiedzieć. Obiecujemy kolejne 10 lat dobrej zabawy, wzruszeń i oczywiście wspólnego odkrywania ukrytej prawdy – stwierdza Magda Kuźnik-Czwojda, headautorka”Ukrytej prawdy” w Constantin Entertainment Polska.

Rocznie realizujemy około 130-140 odcinków „Ukrytej prawdy”. To oznacza, że – odliczając dni świąteczne – co drugi dzień „z taśmy” schodzi odcinek. Takie tempo pracy wymaga od nas maksymalnego skupienia i dyscypliny, bo niewielki błąd może dużo zepsuć w tym prężnie działającym systemie. Z drugiej strony musimy być niezwykle kreatywni, by przy takiej ilości odcinków nie popaść w rutynę i stale zaskakiwać widzów ciekawymi historiami. Na szczęście życie pisze najlepsze scenariusze, więc nie martwimy się, że zabraknie nam tematów na kolejne dziesięć lat – podkreśla Aneta Kot, producent nadzorujący „Ukrytej prawdy” w Constantin Entertainment Polska.

Wiosną poznamy między innymi 35-letniego Krzyśka i 25-letnią Anitę, którym rodzi się córeczka. Od trzech miesięcy nie są już razem, rozstali się po wielu kłótniach. Mężczyzna chce mieć jednak wpływ na wychowanie Zuzi. Anita nie jest zachwycona, że została matką. Nie zamierza jednak oddawać dziecka Krzysztofowi, w dodatku coraz bardziej utrudnia mu kontakt z małą. 35-latkowi nie podoba się, że Anita rzadko wychodzi z dzieckiem na spacer, widzi ją za to na imprezie z koleżankami. Kobieta tłumaczy, że z Zuzią zostaje niania, bo ona ma prawo się czasem odprężyć. W końcu Anita zaczyna przebąkiwać o wyjeździe z Warszawy. Krzysiek coraz bardziej zaniepokojony tym, że od paru tygodni nie widział córki, przychodzi do byłej partnerki i odkrywa, że w wózku jest lalka… Mężczyzna chce dzwonić na policję. Aby go powstrzymać, kobieta wyznaje mu prawdę…

Bohaterką jednego z odcinków będzie 16-letnia Jadwiga, która nie jest w stanie dogadać się ze swoimi rodzicami, 60-letnią Elżbietą i 67-letnim Antonim. Jest późnym dzieckiem, denerwuje ją, że jej rodzice są staroświeccy, konserwatywni i nie rozumieją dzisiejszego świata, a ich jedynym hobby jest chodzenie do kościoła. Jadzia jest zła na ojca o to, że ciągle czepia się sympatycznych sąsiadów (45-letnia Beata i 18-letni Michał), którzy od miesiąca mieszkają nad nimi. Jadzia zaprzyjaźnia się z Michałem, swata z nim swoją przyjaciółkę, a sama umawia się z jego kolegą Damianem. Cieszy ją, że jej mama zbliża się do Beaty, bo sama uważa kobietę za bardzo sympatyczną. Wkrótce Jadzia daje się namówić Michałowi na domówkę, gdzie Damian próbuje zmusić ją do seksu. Michał ratuje Jadzię z opresji, ale Antoni zabrania córce kontaktowania się z sąsiadami. Czy ukrywana przez wiele lat prawda wychodzie na jaw?

Premierowe odcinki jubileuszowego sezonu „Ukrytej prawdy” od dziś od poniedziałku do piątku o godz. 17:20 w TVN. 

ZOBACZ TAKŻE:

Show „99 – Gra o wszystko” nowa edycja już wkrótce

Fot., źródło mat. prasowe