Kartka pocztowa na 50-lecie katowickiego Spodka

Autor projektu kartki pocztowej emisji „50 lat Spodka” Adam Kultys, umieścił w części ilustracyjnej kartki historyczne zdjęcie Spodka. W polu znaczka zawarł natomiast współczesną fotografię katowickiej hali widowiskowo-sportowej.

– Jubileusz wyjątkowego symbolu Katowic, którego charakterystyczny kształt znają nie tylko Polacy, nie mógł się odbyć bez Poczty Polskiej. Mam nadzieję, że nasz nowy walor filatelistyczny z historyczną już fasadą swoistej ikony Katowic przyczyni się do zwiększenia popularności tego obiektu widowiskowo-sportowego – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Hala, mogąca pomieścić obecnie blisko 12 tysięcy widzów, oddana została do użytku w 1971 roku. Od tamtego czasu stała się jednym z najważniejszych obiektów sportowo-kulturalnych w naszym kraju. Wielokrotnie gościła najważniejsze imprezy sportowe, z siatkarskimi Mistrzostwami Świata i Europy na czele oraz muzyczne, m.in. koncerty zespołów Metallica i Depeche Mode.

Spodek jest również wybitnym dziełem architektonicznym – jednym z pierwszych obiektów z dachem w systemie tensegrity (koncepcja, w której nieciągły układ elementów ściskanych oddziałuje z ciągłym układem elementów rozciąganych).

O kartce:

autor projektu kartki: Adam Kultys
liczba kartek: 1
wartość: A
nakład: 8 000 szt.
technika druku: offset
format kartki: 148 x 105 mm
data wprowadzenia do obiegu: 24.09.2021 r.

ZOBACZ TAKŻE:

Katowice dla odmiany

WieleLiter.pl