Niesamowity wyczyn! Wylądował samolotem na barce na Wiśle [video]

Choć Polska Marynarka Wojenna nie posiada żadnego lotniskowca, to niedawno polskiemu pilotowi udało się wylądować, a następnie wystartować z barki zakotwiczonej na Wiśle. Takim wyczynem popisał się pilot Kamil Skorupski.

Wydarzenie przygotowywane było na pokazy lotnicze w Płocku, ale tam nie doszło do jego realizacji. Organizatorzy nie podali się i jednak postanowili podjąć próbę.

Za sterami samolotu CarbonCub EX usiadł Kamil Skorupski, a na barce czuwał Grzegorz Nowak, pełniąc rolę niejako wieży kontroli lotów. Samolot CarbonCub EX należy do grupy statków powietrznych o właściwościach STOL, czyli potrzebujących krótkiego rozbiegu przed startem i krótkiego dobiegu po lądowaniu. Zastosowanie takiej maszyny było konieczne, ponieważ długość barki wynosiła 72 metry, a jej szerokość 10 metrów. Z tych względów lądowanie wymagało dużych umiejętności, ale po kilku próbach udało się perfekcyjnie.

Zobaczcie jak to wyglądało na zrealizowanym przez ekipę filmie.

W realizacji tego projektu brała udział także AirRes Aviation, Żegluga Wyszogrodzka,  Aeroklub Ziemi Mazowieckiej, Płocka Straż Pożarna. Oczywiście wszystko odbyło się za zgodą Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

To nie był pierwszy niecodzienny wyczyn tego pilota. Dwa lata temu głośno było o jego lądowaniu na plaży w Gdyni, a w zeszłym roku był pilotem samolotu, na którym wylądował Wojtek Bógdał lecący motoparalotnią.

ZOBACZ TAKŻE:

Pierwszy raz w historii samolot wylądował na molo w Sopocie! (video)

Fot. screen YouTube; źródło dlapilota.pl

WieleLiter.pl