Nie żyje twórca “Czterdziestolatka” i “Wojny domowej”

Dziś w nocy zmarł w Warszawie reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor Jerzy Gruza… miał 87 lat – poinformowało w komunikacie Stowarzyszenie Filmowców Polskich. 

Reklama

Jerzy Gruza urodził się 4 kwietnia 1932 roku w Warszawie, zmarł 16 lutego 2020 tamże. Był absolwentem Wydziału Reżyserii PWSF w Łodzi, rocznik 1956. Jak podaje Wikipedia, był trzykrotnie żonaty. Pierwszą żoną była Jadwiga, z którą miał syna. Drugą żoną była anglistka Natalia. Trzecią żoną była Grażyna Lisiewska, znana z roli laborantki Marioli w serialu Czterdziestolatek. Mieli syna Pawła Gruzę, prawnika.

Był wieloletnim członkiem tego Stowarzyszenia, mocno zaangażowany w sprawy środowiska filmowego. Był twórcą niezapomnianych seriali i filmów m.in. „Wojny domowej”, „Czterdziestolatka”, „Dzięcioła”, „Pierścienia i Róży”, „Alicji” czy „Przeprowadzki”. Podczas 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Jerzy Gruza otrzymał “Platynowe Lwy” za całokształt twórczości.

Jak informuje w komunikacie Stowarzyszenie Filmowców Polskich, od początku działalności artystycznej Gruza zainteresowany był komedią, szczególnie taką, która wytwarza napięcie pomiędzy widzami i daje do myślenia. Tworzył komedie dla publiczności, która potrafi czytać między wierszami. Zresztą żeby przemycić jakieś głębsze prawdy nie mógł postępować inaczej, ponieważ cały czas istniała cenzura. Tak było i z „Wojną domową”, i z „Czterdziestolatkiem”. „Wojnę domową” pisał razem z Mirą Michałowską (pseud. Zientarowa), której fenomenalne felietony stały się podstawą scenariusza. „Chodziło nam, żeby pokazać życie w pigułce, ale trochę je podrasować” – komentuje Gruza. Zrealizowana przez Jerzego Gruzę w połowie lat 60. “Wojna domowa”, pomimo upływu lat, pozostaje jednym z najpopularniejszych polskich seriali komediowych. Do jego sukcesu przyczyniły się wspaniałe kreacje aktorów starszego pokolenia, gwiazd polskiej sceny i estrady: Aliny Janowskiej, Irena Kwiatkowskiej, Kazimierza Rudzkiego, Andrzeja Szczepkowskiego, Jaremy Stępowskiego. Więcej informacji znajdziecie na sfp.org.pl

Fot. Sławek/Wikimedia. Źródło sfp.org.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *