Nie ma jej z nami już od 18 lat

Ręce do góry kto nie zna Astrid Lingren. Dziś (28.01) mija 18. rocznica śmierci Astrid Lindgren, szwedzkiej pisarki, która zasłynęła głównie za sprawą literatury dla dzieci. Jest autorką m.in. “Dzieci z Bullerbyn” czy opowieści o Pippi Pończoszance.

Reklama

Astrid Lindgren (pełne nazwisko: Astrid Anna Emilia Lindgren) urodziła się 14 listopada 1907 roku w szwedzkim Vimmerby. Swoją karierę pisarską  zaczęła w wieku trzydziestu siedmiu lat. Jej pierwsza książka nosiła tytuł „Zwierzenia Britt-Marii”. W środowisku literackim została przyjęta bardzo dobrze, co dało pisarce możliwość tworzenia kolejnych powieści.

Pippi i dalsze sukcesy

Na świecie Astrid Lindgren zasłynęła przede wszystkim opowiadaniami o Pippi Pończoszance. W 1945 roku Astrid Lindgren została nagrodzona za swoją historię o Pippi i przystąpiła do opisywania kolejnych przygód bohaterki. Opowiadania o przygodach Pippi stały się w Szwecji bestsellerem wśród książek dla dzieci. Dzięki nim Astrid Lindgren pozostaje w tej dziedzinie niekwestionowanym autorytetem. Książki Astrid Lindgren zostały przetłumaczone na siedemdziesiąt trzy języki. Niektóre opowiadania pisarki doczekały się wielu ekranizacji.

Za swoje książki Astrid Lindgren otrzymała wiele nagród zarówno w Szwecji, jak i zagranicą. Jej opowiadania należą do kanonu literatury dziecięcej. To co charakterystyczne dla pisarstwa Astrid Lindgren, to przede wszystkim wielki humor, który wyparł obecne w literaturze szwedzkiej moralizatorstwo. Ciekawe w powieściach Lindgren są trafne obserwacje typów psychologicznych, a także całego ówczesnego społeczeństwa.

Astrid Lindgren zmarła w wieku dziewięćdziesięciu pięciu lat, 28 stycznia 2002 roku w Sztokholmie. Jej pogrzeb stał się wielkim wydarzeniem w całej Szwecji. Na uroczystościach pojawiło się wiele znamienitych osobistości z całego kraju.

Rocznica śmierci komika wszech czasów

Ciekawostki

  • Lindgren znajduje się na 18 pozycji listy najczęściej tłumaczonych pisarzy.
  • W 1996 roku Rosyjska Akademia Nauk nadała jednej z asteroid nazwę 3204 Lindgren na cześć pisarki.
  • W 1946 rozpoczęła pracę w wydawnictwie Rabén & Sjögren, gdzie przepracowała 25 lat.

Fot. Wikimedia. Źródło biografia24.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *