Kilka prostych rad jak ustrzec się kieszonkowców

Zatłoczone miejsca to prawdziwy raj dla kieszonkowców. Często swoje potencjalne ofiary złodzieje mogą obserwować przez dłuższy czas, a ich uwagę zwracają przede wszystkim osoby dobrze ubrane, mające na sobie widoczną biżuterię, sprawiające wrażenie ludzi zamożnych. Ale nie tylko! Pamiętajmy, że złodzieje korzystają też z nadarzających się okazji, dlatego sami nie stwarzajmy takich sytuacji.

Reklama

Jak podkreślają policjanci, na działanie kieszonkowców jesteśmy szczególnie narażeni w zatłoczonych miejscach, dlatego do kradzieży dochodzi bardzo często w sklepie czy na targowisku. Właśnie w takich miejscach złodzieje najczęściej typują swoją ofiarę. Kieszonkowcy wykorzystują bowiem tłok, który niejednokrotnie sami tworzą, a także naszą nieuwagę i zaangażowanie w robienie zakupów. Swoją ofiarę obserwują wcześniej, patrząc ile wydaje i gdzie chowa pieniądze.

Aby ustrzec się przed kradzieżą nie należy chować portfela w łatwo dostępną dla złodzieja zewnętrzną kieszeń kurtki/bluzy/swetra czy tylną kieszeń spodni jak również przechowywać go w reklamówce czy torebce, która luźno wisi na ramieniu, ponieważ takie sposoby chowania pieniędzy, nie są dla kieszonkowca żadnym utrudnieniem.

Mundurowi zwracają także uwagę na to, że najlepiej schować portfel w wewnętrzną, niewidoczną dla złodzieja część odzieży, a torebkę lub saszetkę trzymać blisko siebie tak, by mieć ją stale pod kontrolą. Policjanci zalecają również, aby panie trzymały torebki pod pachą, co uniemożliwi złodziejowi ich wyrwanie lub odcięcie paska.

Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką kod pin. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę, warto by towarzyszył nam ktoś zaufany. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty.

Musimy pamiętać, że kieszonkowcy czyhają na swoje ofiary nie tylko w sklepach czy na bazarach. Okres wakacyjnego wypoczynku i występujący w tym czasie duży ruch turystyczny na dworcach kolejowych i autobusowych, a także w rejonie pobliskich przystanków komunikacji miejskiej uaktywnia złodziei do działania. Zachowajmy więc szczególną ostrożność, gdy znajdziemy się w tłumie ludzi, dbając przede wszystkim, by bagaż był zamknięty i stale pod naszą kontrolą. Reagujmy na przypadki potrącenia lub popchnięcia, zwracając uwagę na nasze kieszenie, saszetki, torebki i plecaki. W miejscach wypoczynku również nie zapominajmy o zabezpieczeniu swoich rzeczy osobistych przed kradzieżą – tłumaczą mundurowi.

W sytuacji usiłowania kradzieży kieszonkowej wszczynajmy alarm! Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja.

Spacerując, bądźmy czujni!

Fot., źródło nowy-sacz.policja.gov.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *