Porwali dziecko w Finlandii. Odnaleźli się w Warszawie

Pochodząca z Finlandii matka pięciolatka i jej konkubent byli poszukiwani Europejskim Nakazem Aresztowania w związku z uprowadzeniem nieletniego. W tej trudnej sytuacji liczyła się każda minuta, bo polscy policjanci wiedzieli, że życie i zdrowia uprowadzonego dziecka może być zagrożone.

Reklama

Po informacji z Biura Międzynarodowej Współpracy Policji, że na terenie Woli przebywają poszukiwani obywatele Finlandii policjanci przystąpili do działania. Wszystko działo się dynamicznie. Mundurowi namierzyli lokal, w którym istniało prawdopodobieństwo, że przebywa matka z konkubentem oraz uprowadzony chłopiec. Ponieważ istniało ryzyko, że dziecku może grozić niebezpieczeństwo, na miejscu pojawiła się także straż pożarna, która zabezpieczyła teren wokół bloku oraz karetka pogotowia.

Po wejściu do mieszkania policjanci zastali tam poszukiwane osoby, 26-letnią matkę dziecka, jej 39-letniego konkubenta i 5-letniego chłopca. Chłopiec został dobrowolnie wydany przez matkę i zgodnie z procedurami był on przebadany przez lekarza. Matka i jej konkubent zostali zatrzymani. Policjanci z wydziału profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii zaopiekowali się chłopcem, zapewnili mu żywność oraz udział tłumacza języka fińskiego, zarówno chłopcu i jego matce oraz mężczyźnie – relacjonuje Marta Sulowska, oficer prasowy komendanta rejonowego policji Warszawa IV.

Jak informuje TVN Warszawa, z dokumentów przesłanych do Polski przez fiński wymiar sprawiedliwości wynika, że tamtejszy sąd przyznał ojcu wyłączne prawo do opieki nad pięciolatkiem.

Finowie zostali tymczasowo aresztowani i zostaną przekazani fińskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Chłopiec trafił do placówki opiekuńczej. Materiały dotyczące małoletniego niezwłocznie zostały przekazane do sądu rodzinnego i nieletnich, który zajmie się sytuacją, już bezpiecznego chłopca.

ZOBACZ TAKŻE:

Porwali samolot, aby uciec do RFN-u

Fot. główne ma charakter poglądowy, źródło policja.waw.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *