Nietypowe bicie rekordu Guinnessa na łódzkiej Polibudzie ;-)

14 marca jest obchodzony Dzień Liczby Pi – najsłynniejszej liczby świata, jednej z pierwszych liczb niewymiernych, która w przybliżeniu jest równa 3,14. Politechnika Łódzka postanowiła uczcić to święto organizując specjalne wydarzenie – bicie rekordu Guinnessa na “Najdłuższe rozwinięcie liczby Pi złożone z osób”. 

Reklama

Bicie rekordu Guinnessa rozpocznie się o godz. 13 w specjalnie oznakowanym miejscu na kampusie B Politechniki Łódzkiej. Każdy uczestnik matematycznego łańcucha rozwinięcia liczby Pi otrzyma pamiątkowy dyplom, jedną cyfrę z rozszerzenia liczby oraz upominek. Aktualny rekord Guinnessa w kategorii “Najdłuższe rozwinięcie liczby Pi złożone z osób” wynosi 627 osób. Rekord został ustanowiony przez Fundację mBank 14 marca 2018 r. w Warszawie. Organizatorzy wydarzenia zakładają, że uda się go pobić na Politechnice Łódzkiej.

Dzień liczby Pi na PŁ

Dzień liczby Pi na Politechnice Łódzkiej to także inne atrakcje dla młodzieży szkolnej. Od 8:30 do 12.30 uczelnia przygotowała wiele warsztatów, wykładów i pokazów kół naukowych. Będą studenckie wynalazki, wybuchowe doświadczenia i nowoczesne technologie. Uczniowie, którzy przyjadą na Politechnikę Łódzką poznają m.in. “mniej lub bardziej znane własności liczby Pi”, dowiedzą się jak ją odkrywano i jak się ją wykorzystuje w NASA. Usłyszą też opowieść o liczbie Pi w kinematografii.

Liczba Pi, po przecinku jest nieskończona, ale wielu z nas zapamiętało jej wartość jako 3,14 i właśnie do niej odwołuje się data obchodów święta czyli 14.03.

ZOBACZ TAKŻE:

Z matematyką w Tatrach – zagadki ;-)

Reklama

2 komentarze dla tekstu: “Nietypowe bicie rekordu Guinnessa na łódzkiej Polibudzie ;-)”

  1. “Jednej z pierwszych liczb niewymiernych” – że co? Tak nonsensownego określenia na pi jeszcze nie słyszałem. Nie dość że samo jest wyzute z jakiegokolwiek znaczenia (jak by taką “pierwszość” mierzyć?), to jeszcze w dodatku sygnalizuje całą czeluść dalszej niewiedzy autora. Imponujące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *