Szczekał na mnie wnuk psa, który szczekał  na Strzemińskiego

Wystawa Andrzeja Paruzela przygotowana dla radomskiej Elektrowni po raz pierwszy ujmuje kilkudziesięcioletnią twórczość artysty w ramy klasycznej retrospektywy, pokazując kolejne jej etapy na tle innych zjawisk w sztuce polskiej i powszechnej tego czasu. Wiele prac zostało po raz pierwszy pokazane szerokiej publiczności. Z wcześniejszych pokazów były znane jedynie nielicznym odbiorcom.

Reklama

Pokaz podkreśla szereg cech szczególnych postawy Paruzela, przejawiających się w cennej z dzisiejszej perspektywy praktyce artystycznej, m.in. przykład polskiego sytuacjonisty, tworzenie fikcyjnych historii, sztuka i życie jako egzystencjalny performance, artystyczne korespondencje. Tytuł ekspozycji “Szczekał na mnie wnuk psa, który szczekał na Strzemińskiego” zaczerpnięty został z jednego z wykładów artysty jako przykład licznych relacji Andrzeja Paruzela (rzeczywistych bądź zaocznych) z innymi artystami i z historią sztuki.

Wiele jego prac zostanie po raz pierwszy pokazane szerokiej publiczności. Z wcześniejszych pokazów były znane jedynie nielicznym odbiorcom. Wystawa wpisuje się w szereg działań polskich instytucji sztuki, które na przestrzeni ostatnich dwóch dekad przepisują historię sztuki i przywracają pamięć polskiej sztuki lat 70. i 80., porządkując ówczesne postawy i praktyki artystyczne z dzisiejszej perspektywy i przy użyciu współczesnych narzędzi metodologicznych. Jej kuratorem jest Stanisław Ruksza.

Twórca, performer, kurator

Andrzej Paruzel, urodzony w 1951 roku w Szczecinie, jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego (magister nauk o ziemi) oraz Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest twórcą instalacji wideo, filmów, fotografii eksperymentalnej oraz obiektów, performerem i kuratorem. Jego prace można znaleźć m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (filmoteka), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Worcester Art Museum (USA), oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Ekspozycję można oglądać do 14 kwietnia br. w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej “Elektrownia” w Radomiu. Szczegóły znajdziecie na stronie mcswelektrownia.pl

Inne ciekawostki kulturalne znajdziecie TUTAJ.

ZOBACZ TAKŻE:

Jedyny taki różowy most w Polsce, a może i na świecie

Fot. Mcswelektrownia.pl

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *