Dokument tożsamości to znacznie więcej niż tylko zwykły kawek plastiku

Czy pamiętacie, że pod żadnym pozorem nie można oddawać dowodu osobistego w zastaw, na przykład w wypożyczalniach sprzętu? Trzeba zawsze “mieć go na oku”. Co ważne, jeśli kto go od Was zażąda to zgodnie z prawem może zostać ukarany grzywną albo nawet więzieniem.

Reklama

Tyle teoria. Niestety, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Poznajcie prawdziwe historie, które pokazują, jak rozpowszechniona jest praktyka “zabierania” dowodów osobistych. Najczęściej zdarza się to w wypożyczalniach sprzętu, szatniach i na basenach. Ale nie tylko. Poznajcie kilka historii, które prezentują autorzy projektu Nieskradzione.pl, który jest odpowiedzią na rosnące zagrożenie związane z kradzieżą tożsamości.

* Notorycznie zostawiamy dowód osobisty w wypożyczalniach nart czy łyżew. Jednak dużym zaskoczeniem było dla nas żądanie zostawienia dowodu osobistego na basenie jednej z nadmorskich miejscowości, w zamian za kluczyk do szafki.

* Kiedyś w wypożyczalni kajaków mój mąż musiał zastawić dowód osobisty. Jakie było moje zdziwienie, kiedy o to samo poproszono mnie. Za jeden kajak musieliśmy dać dwa dowody osobiste.

* Było to w hotelu 4-gwiazdkowym. Musiałam zostawić dowód na basenie hotelowym, jako zastaw za ręcznik.

* W zeszłym roku musiałem zostawić w zastaw swój dowód osobisty na portierni jednego z wrocławskich szpitali, aby wypożyczyć wózek inwalidzki. Wózek był mi potrzebny, aby odebrać mamę po ciężkiej operacji i przewieźć ją do samochodu.

* Zostałam poproszona o zostawienie dowodu osobistego w knajpie, w zamian za wynajęcie na godzinę stołu bilardowego.

* Musiałem zostawić dowód w hurtowni materiałów budowlanych, gdy kupowałem przez kilka dni żwir i chciałem zapłacić w ostatnim dniu.

* W szkole podstawowej mój syn rozlał sok. Aby pożyczyć mop i posprzątać, musiałem zostawić sprzątaczce dowód osobisty.

* W szatni teatru, w zamian za wypożyczenie lornetki, poproszono mnie o pozostawienie dowodu osobistego jako zastaw.

* Zostałam poproszona o pozostawienie dowodu, aby moje dziecko mogło pobawić się na prywatnym placu zabaw.

* Poproszono mnie o dowód w jednym z warszawskich muzeów – jako depozyt za audioguide’a.

Dowodu osobistego nie wolno zostawiać

Powyższe historie dowodzą, że nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, iż pozostawienie dowodu osobistego w zastaw to sytuacja, która stwarza ryzyko wykorzystania naszych danych osobowych. Często nie wiemy, że żądanie pozostawienia dowodu osobistego w zastaw jest niezgodne z prawem. Zdarza się jednak, że czasami jesteśmy do tego zmuszeni i nie mamy wyboru.

Dobrym pomysłem jest też ubezpieczenie się na wypadek szkody, tzn. zarejestrowanie się na stronie Biura Informacji Kredytowej, dzięki czemu otrzymujemy bezpłatny dostęp do usługi zastrzegania. W razie utraty dokumentu, użytkownik portalu bik.pl jednym kliknięciem wyłączy dokument z obiegu, i udaremni zamiary złodzieja, który już nie będzie mógł potwierdzić naszej tożsamości skradzionym dowodem.

Informacja o zastrzeżeniu ze strony BIK trafia do Systemu Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonego przez Związek Banków Polskich, w którym uczestniczą wszystkie banki w Polsce, a także Poczta Polska oraz operatorzy telefonii komórkowej. 

ZOBACZ TAKŻE:

Muzeum zachęca do lektury… w wannie

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *