Zadośćuczynienie po śmierci czworonożnego pupila

Zadośćuczynienie po śmierci psa to unikatowe roszczenie. Właściciele zmarłych czworonogów, którzy stracili swojego pupila np. w w wyniku wypadku mogą powołać się na przepisy o dobrach osobistych. Niektóre sądy uznają bowiem, że poszkodowanym należy się zadośćuczynienie po śmierci psa, który w polskiej kulturze i społeczeństwie uważany za zwierzę szczególne, które towarzyszy człowiekowi.

Reklama

Kiedy zadośćuczynienie po śmierci psa będzie zasadne? Podstawą prawną są przepisy o dobrach osobistych. Najpierw musi dojść do czynu niedozwolonego, na przykład wypadku komunikacyjnego, pogryzienia przez innego psa wskutek niedopilnowania przez właściciela lub jakiegokolwiek innego. A więc wykazać należy winę zobowiązanego. Następnie naruszenie dobra osobistego w postaci więzi z psem i jej zerwania.

Sądy zwracają uwagę, że pies jest w polskiej kulturze i społeczeństwie uważany za zwierzę szczególne, które towarzyszy człowiekowi. Jest symbolem wierności i bezinteresownej przyjaźni. Dlatego trudno zakwestionować, że pomiędzy człowiekiem i psem może wytworzyć się szczególna relacja, oparta na wzajemnym przywiązaniu. Może dojść do naruszenia dobra osobistego w postaci więzi, a tym samym zadośćuczynienie po śmierci psa może być zasadne.

Jaka jest wysokość zadośćuczynienia po śmierci psa? Dotychczas sądy przyznawały od pięciu do nawet 10 tysięcy złotych To dużo, zdarzają się bowiem wyroki przyznające kwoty po 20 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia po śmierci brata czy siostry. Oczywiście, jak zwykle, wysokość zależy od okoliczności danej sprawy. A więc zadośćuczynienie po śmierci psa może być nawet wyższe niż 10 tysięcy złotych. Wiele zależy także od tego, jak proces sądowy został przeprowadzony.

W tym tekście zwracam uwagę na możliwość żądania zadośćuczynienia po śmierci psa, bo kilkukrotnie zapadały już wyroki uznające podobne roszczenie. Warto jednak zwrócić uwagę, że zadośćuczynienie może być uzasadnione także po śmierci kota, bądź też innego zwierzęcia. Trzeba przede wszystkim wykazać silną więź emocjonalną istniejącą między człowiekiem a zwierzęciem, a także krzywdę doznaną w wyniku jej zerwania.

Oczywiście, poszkodowany może poza zadośćuczynieniem dochodzić też odszkodowania – na przykład za koszty leczenia czworonoga, ale nie tylko. Pozostają one w związku przyczynowym z czynem niedozwolonym.

Piotr Stosio – Radca Prawny wpisany na listę radców prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Zajmuje się prowadzeniem sporów sądowych. Jest autorem bloga zadoscuczynienie.com i odszkodowanieoddewelopera.pl. Inne teksty naszego autora znajdziecie TUTAJ.

ZOBACZ TAKŻE:

Na ziemi pojawiły się prawie 60 mln lat temu. I mogą wkrótce zniknąć!

Reklama