Mamut czekający na metro? Warszawiacy zbierają podpisy!

Pod koniec zeszłego roku budowniczowie II linii metra odkopali na Woli pozostałości mamuta lub słonia leśnego w okolicy przyszłej stacji Płocka. Według wstępnych informacji szczątki mogą pochodzić sprzed nawet 100-120 tysięcy lat. Warszawiacy chcieliby zaprezentować prehistorycznego ssaka szerszej publiczności podczas codziennych przejażdżek metrem. Zbierają podpisy, podkreślając, że warszawskie metro mogłoby pochwalić się pierwszym peronem, na którym na pociągi oczekuje mamut!

Reklama

Znalezione szczątki zostały wydobyte i oczyszczone przez archeologów. Jak powiedział Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie) przeprowadzona zostanie seria badań, m.in. DNA, które pomogą ustalić gatunek zwierzęcia oraz okoliczności jego śmierci.

Dyrektor zdradził, że prawdopodobnie szczątki zostaną wyeksponowane w Muzeum Archeologicznym. To świetna informacja, ale uważamy, że wspaniale byłoby pokazać mamuta szerszej publiczności, podczas codziennych przejażdżek metrem. Chcielibyśmy przekonać zarząd metra oraz władze miasta do wystawienia szczątków mamuta na samej stacji, przy której zostały znalezione. Jeżeli pokazanie oryginalnych szczątków nie byłoby możliwe, dobrym pomysłem mogłoby być wyeksponowanie kopii (odlewów) lub stworzenie innej formy artystycznej (płaskorzeźby), bądź instalacji multimedialnej – podkreślają Maria Pawlak i Piotr Hummel z organizacji WAWstep, autorzy petycji.

Jak dodają, podobne praktyki mają miejsce na wielu stacjach na całym świecie: w Monachium przy Konigplatz (rzeźby na stacji odwołujące się do Muzeum Rzeźby Antycznej), w Paryżu (stacja Luwr) i w Nowym Jorku na stacji obok Muzeum Historii Naturalnej, gdzie peron ozdobiono płaskorzeźbami przedstawiającymi dinozaury.

Mamut znaleziony w warszawskim metrze! (video)

Wyjątkowość ekspozycji na stacji metra Płocka polegałaby na wyeksponowaniu szczątków mamuta dokładnie w miejscu gdzie je odnaleziono. Mamy już najpiękniejszą stację w postaci Placu Wilsona, dlaczego warszawskie metro nie mogłoby pochwalić się pierwszym peronem, na którym na pociągi oczekuje mamut! – podsumowują warszawiacy. 

Podpisy można składać do 10 lutego, szczegóły znajdziecie tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

Pierwszy taki chodnik “zjadający” smog. Będą kolejne

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *