Od pieca węglowego do stojaka rowerowego

Krakowscy uczniowie korzystają już z ponad 100 stojaków rowerowych, które powstały z „kopciuchów”, czyli starych pieców węglowych. Na takim recyklingu stali skorzystało nie tylko środowisko, ale i infrastruktura – ekologiczna, bo rowerowa. A to nie koniec, bo planowana jest produkcja kolejnych podpór do rowerów, które w tym roku staną na krakowskich ulicach.

Program „Jutro bez smogu” zachęca mieszkańców Krakowa do wymiany starych pieców, które jak podaje Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, są źródłem ponad połowy (52 procent) emisji pyłu zawieszonego PM10 do środowiska. Jednocześnie – dzięki recyklingowi stali z nieekologicznych kopciuchów – Kraków promuje transport rowerowy, którego upowszechnianie również pozytywnie wpłynie na jakość powietrza.

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zgromadziliśmy złom z około 600 pieców. Do przetopienia trafiły zarówno stare kotły, jak i żelazne drzwiczki od pieców kaflowych. Ze złomu czyli zdemontowanych kopciuchów wyprodukowaliśmy stal, a z niej stojaki rowerowe. Stal można poddawać recyklingowi w nieskończoność, więc dokonaliśmy metamorfozy zużytych palenisk, zamieniając je w pożyteczne i sprzyjające poprawie jakości powietrza stojaki, zachęcające uczniów do korzystania z rowerów – wyjaśnia Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy huty ArcelorMittal w Krakowie, w której powstały stojaki.

Kraków bez smogu?

Po oczyszczeniu i usunięciu wszystkich niemetalowych elementów, z jednego pieca udało się wykonać średnio dwa stojaki, z których każdy waży około 30 kilogramów.

Zarówno szkoły, do których trafiły podpory do rowerów, jak i sam projekt stojaka mieszkańcy Krakowa wybrali w internetowych głosowaniach. Do konkursu, w którym wyłoniono zwycięski projekt stojaka, zgłoszono blisko 200 prac. W sumie w głosowaniach w ramach programu „Jutro bez smogu” wzięło udział ponad 20 tysięcy krakowian.

Z wyliczeń magistratu wynika, że w Krakowie do likwidacji pozostało jeszcze 5,7 tysięcy „kopciuchów”. W ostatnich trzech latach zdemontowano aż 18 tysięcy wyeksploatowanych palenisk, które zastąpiono bardziej ekologicznymi, głównie gazowymi, systemami ogrzewania.

Termin obowiązkowej wymiany źródeł ciepła w Krakowie mija 1 września tego roku, kiedy wejdzie w życie tzw. uchwała antysmogowa. Od jesieni 2019 r. w mieście nie można będzie palić węglem ani drewnem.

ZOBACZ TAKŻE:

W ustach dziecka pochowanego w jaskini znaleziono czaszkę ptaka

Fot., źródło krakow.pl

WieleLiter.pl