Katarzynki – zapomniane kawalerskie święto

Zbliża się wieczór zatem jest to idealny czas na wróżby w wigilię świętej Katarzyny obchodzoną w noc z 24 na 25 listopada. Na to święto szczególną uwagę powinni zwrócić  kawalerowie, bo jest to męski odpowiednik Andrzejek. Onegdaj bowiem noc z 29 na 30 listopada poświęcona była tylko kobietom, które dzięki wróżbom mogą poznać przyszłego wybranka swojego serca. Wolni panowie mają okazję wywróżyć sobie jak będzie wyglądał ich ożenek kilka dni wcześniej – czyli właśnie w Katarzynki.

Reklama

Zwyczaj Katarzynek, powszechnie znany w Polsce i obchodzony jeszcze pod koniec XIX wieku, podobnie jak Andrzejki przypadał na okres schyłku jesieni, zakończenia prac polowych, porę długich jesiennych wieczorów, przesilenia jesiennego uważanego za czas najwłaściwszy nawiązaniu kontaktu z zaświatami i ostatnich zabaw przedadwentowych.

Jedną z wróżb związaną z Katarzynkami jest włożenie do czterech jednakowych kubków obrączki, monety i grudki ziemi. Obrączka będzie symbolizowała rychły związek, moneta – przypływ gotówki, grudka ziemi – pracę, a czwarty kubek pozostaje pusty. Po siedmiokrotnym ich przemieszczeniu zwracamy się do wróżby takimi słowami: “Kasiu daj znać, co się będzie ze mną dziać.” Wybrany kubek jest odpowiedzią na pytanie. Kubek pusty oznacza, że z jakichś powodów wróżba nie chce pokazać, co się będzie działo.

Można też powróżyć z gałązki wiśni. Zerwaną w dniu św. Katarzyny gałązkę wiśni lub czereśni należy wstawić do wody i poczekać do Bożego Narodzenia. Jeśli w Wigilię okryje się kwiatami, w ciągu roku można było się spodziewać wesela. 

Tajemnice przyszłości mogą odkryć też inne prorocze sny. Pod poduszkę trzeba jednak schować ptasie pióra. Sen przynosi wówczas informację, jaka będzie żona: jeśli przyśni się sowa oznacza to mądrą kobietę, jeśli natomiast we śnie pojawi się kura, to symbolizuje dobrą, opiekuńczą matkę. Jeśli będzie to kaczka może być to kobieta gaduła, paw będzie oznaczał strojnisię, a kukułka brak dbałości o potomstwo.

Więcej Katarzynkowych wróżb znajdziecie na stronie Muzeum Tkactwa.

ZOBACZ TAKŻE:

Koralowa królowa jesieni podobno przynosi szczęście w miłości

Reklama