Jesienny spacer po grodziskich parkach

Głównym zadaniem trzech parków w Grodzisku Mazowieckiem położonych wzdłuż rzeczki Rokicianki jest rekreacja. Rewelacyjnie spełniają tę funkcję dla wszystkich, od maluchów, przez młodzież i dorosłych, do starszych osób chętnie spacerujących alejkami i wypoczywających na ławkach. Wszystkie parki zostały zrewitalizowane w dużym stopniu dzięki funduszom unijnym, są zadbane i zawsze pełne ludzi.

Reklama

Park Skarbków, znajdujący się blisko dworca PKP to pozostałość dawnego parku dworskiego, rosną w nim piękne stare dęby, jest dużo naturalnej zieleni, ale również ozdobnych krzewów i kwiatów. Fontannę otacza piękna różanka z pergolami i ławeczkami. Dzieci mają do dyspozycji duży plac zabaw, wszyscy wyznaczone ścieżki rowerowe. Na mostku przez rzeczkę warto zatrzymać się i popatrzeć na wodę i kaczki. Duży trawnik często jest miejscem imprez plenerowych.

Z Parku Skarbków w kilka minut przejdziemy na Stawy Goliana (jak dobrze, że władze miasta zachowały potoczne nazwy pochodzące od nazwisk poprzednich właścicieli). To dwa stawy otoczone kwiatami i zielenią, ale są tu też boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę, plac zabaw dla dzieci i stoły do gier planszowych. W pobliżu kładki stoi pomnik znanego grodziskiego żeglarza Leonida Teligi. Wiosną na stawach przepięknie kwitną irysy, a latem i jesienią kolorowe lilie wodne. Na wodzie widać wiele ptaków, głównie kaczek i mew. Pamiętajmy tylko, żeby w parkach nie karmić ptaków chlebem, bo chociaż jedzą go chętnie to powoduje u nich poważne choroby.

Przejdźmy dalej do kolejnego parku w Grodzisku, na Stawy Walczewskiego. Tu już po prostu kipi od wszelkich atrakcji. Na jednym z dwóch stawów wydzielone jest kąpielisko z piękną piaszczystą plażą. Obok znajduje się duży pomost i basen dla sprzętu pływającego: łódek, kajaków, rowerów wodnych a nawet żaglówek. Z boku znajduje się kompleks boisk: można grać w piłkę nożną, siatkówkę i w siatkówkę plażową. Oczywiście jest siłownia plenerowa i park linowy, a niedawno otwarto duży i nietypowy teren zabaw dla dzieci. Jedną z atrakcji są   tunele poprowadzone w piaskowych górkach. Wokół stawów rozmieszczone są liczne ławki, są też altanki z miejscami do grillowania. Na jednym ze stawów jest mała wyspa oraz mielizna z roślinnością wodną, na drugim duża fontanna napowietrzająca wodę. Oczywiście działa system oczyszczania wody i jest ona regularnie badana czy nadaje się do kąpieli.  W czasie tegorocznych upałów plaża była nie mniej zatłoczona niż plaże nadmorskie i chwała władzom Grodziska, że dały mieszkańcom możliwość relaksu w upalne dni.

Parki warto odwiedzić również jesienią,  kiedy drzewa i krzewy przebarwiają się na czerwono i złoto. Spacer  można zakończyć odwiedzeniem którejś z grodziskich restauracji. W Parku Skarbków znajduje się restauracja Piknik, a na Stawach Walczewskiego – Winogrono. W obydwu, oprócz sal w budynkach, są dostępne stoliki na zewnątrz. W obu otoczenie jest piękne, w jednej jest to zieleń i kwiaty, w drugiej – widok na stawy. Obie chętnie goszczą dzieci, wydzielone są kąciki dla nich i w ofercie jest specjalne menu. W centrum miasta jest jeszcze kilka lokali, z których wyróżnia się restauracja Babie Lato w Centrum Kultury. Najlepiej jest wcześniej zapoznać się z ich ofertą, porównać menu i może od razu zarezerwować w którejś stolik?

Antonina Zalewska

ZOBACZ TAKŻE:

Łączy w sobie park, ogród i galerię sztuki

Reklama