Młodzi artyści pokazali na znaczkach jak… chronić klimat!

Uczniowie Oliwia Gola, Beniamin Czajkowski i Natalia Gąska – t0 zwycięzcy konkursu plastycznego “Świat oczami młodych”. Ich prace zostały wybrane z 17 tysięcy innych i znalazły się na okolicznościowych znaczkach. Każdy z tych rysunków w nieszablonowy sposób pokazuje sposoby chronienia klimatu przed zagrożeniami cywilizacyjnymi.

Reklama

Nie narzucamy młodym twórcom, co ma się znaleźć na znaczkach. Przyświeca nam idea, aby pozwolić im stworzyć swój niepowtarzalny znaczek nawiązujący do ekologii. Dla Poczty Polskiej to ogromny zaszczyt, że współorganizowany przez nas konkurs cieszy się tak dużym zainteresowaniem i możemy emitować takie małe dzieła sztuki. Wspieramy w ten sposób młodych artystów, ale też krzewimy wiedzę o ekologii – wyjaśnia Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Wiesław Włodek, współorganizatora konkursu.

Pierwsza edycja konkursu “Świat oczami młodych” odbyła się w 2017 r., pod hasłem “Czas na zdrowie”. Jury wyłoniło wtedy trzy prace, które zostały wydane w emisji filatelistycznej w nakładzie 100 tysięcy sztuk. Druga edycja tego konkursu plastycznego, która odbyła się w tym roku, zorganizowana została pod hasłem “Ratujemy klimat”. Prawie 60 tysięcy uczniów w całej Polsce zostało objętych edukacją dotyczącą zmian klimatu i sposobów jego ochrony. Do pierwszego etapu konkursu zgłoszono 17 tysięcy prac plastycznych, spośród których niemal 2 tysiące wzięło udział w etapie ogólnopolskim. Tematykę konkursu wybrano z uwagi na zaplanowane na grudzień globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej (COP24), które odbędzie się w Polsce. Przedstawiciele rządów z niemal całego świata spotkają się, by wspólnie podyskutować o rozwiązaniach na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi.

Pamiętajmy, że nie tylko działania na dużą skalę mają znaczenie. Każdy z nas może ratować klimat. Tego uczy się młodzież w naszym projekcie. Wybierajmy ekologiczny transport: komunikację miejską czy rower zamiast samochodu. Oszczędzajmy energię, segregujmy odpady, naprawiajmy zamiast wyrzucać, kupujmy produkty firm dbających o środowisko. Sadźmy drzewa – podkreśla Radosław Żuk, prezes zarządu Fundacji BOŚ, współorganizatora konkursu.

Autorem projektów znaczków jest Roch Stefaniak, a rysunków – Oliwia Gola, Beniamin Czajkowski, Natalia Gąska. Wartość jednego znaczka to 2,6 złotego, zostały wydrukowane w nakładzie stu tysięcy. W obiegu są dostępne od wczoraj.

ZOBACZ TAKŻE:

List z kiełbasą? Od dziś to możliwe!

fot. Poczta Polska

Reklama