Nietypowa wizyta nietoperza w szpitalu

Pewien nietoperz zawitał na salę operacyjną jednego z poznańskich szpitali jako dość niespodziewany gość. Choć wiele osób boi się tych zwierząt to w Chinach uchodzą one za symbol szczęścia i powodzenia, więc może będzie to dobra wróżba na przyszłość dla operowanych tam pacjentów. :-)

Reklama

O sprawie poinformował poznańska straż miejska. Jak wyjaśniają strażnicy którzy na co dzień pracują w załodze Eko Patrolu bardzo często spotykają się z wieloma wezwaniami dotyczącymi zwierząt, ale większość z nich dotyczy psów i kotów. 

Niezwykłe było to, że o usunięcie nietoperza, którym okazał się mroczek późny, poprosili ich lekarze ze Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego na Wildzie. Takie zwierzęta nie goszczą bowiem tam zbyt często. 

Przy pomocy sprzętu, jakim dysponuje Eko Patrol, pracownicy szpitala odłowili “pacjenta”. Nie wiadomo jak nietoperz dostał się na salę operacyjną. Strażnicy przewieźli mroczka do Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody “Salamandra” – informuje Ania Nowaczyk z poznańskiej straży miejskiej.

Nie było żadnych niepokojących informacji dotyczących kondycji nietoperza, tak więc pod opieką fachowców z pewnością wróci on na wolność.

Wabiące pieśni samców

Poza specjalistami mało kto wie, że w Polsce występuje aż 26 gatunków nietoperzy, które znacząco różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale i zwyczajami. Łączy je jedno – wszystkie podlegają ścisłej ochronie. Z powodu ich skrytego trybu życia, nocnej aktywności oraz faktu, że większość wydawanych przez nie dźwięków ma częstotliwość niesłyszalną dla ludzkiego ucha, zwykle nie mamy świadomości ich obecności wokół nas.

Choć nietoperze  potrafią przelecieć do 3 tysięcy kilometrów, to czasami  bywają leniwe i nie mają ochoty latać ;-) Tak było z pewnym nietoperzem z Torunia, który liczył na darmową przejażdżkę – skulił się przy lusterku samochodu i czekał, ale… się nie doczekał. Jego podróżnicze zapędy ukrócił toruński Ekopatrol. Szczegóły tej historii znajdziecie TUTAJ.

PTOP “Salamandra” z Poznania organizuje wieczorne zajęcia dla osób zainteresowanych osobistym spotkaniem z nietoperzami. Będzie można m.in. zaobserwować tak zwane rojenie i inne zachowania związane z godami – np. wabiące pieśni samców. Eksperci opowiedzą także o zwyczajach różnych gatunków nietoperzy. Spotkania będą prowadzone na terenie Nowego Zoo w Poznaniu i odbędą się w najbliższy weekend. Niezbędna jest rejestracja. Szczegóły na stronie www.salamandra.org.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Nietoperz w mieszkaniu! Co robić?

Zdjęcia ma charakter poglądowy . fot. Mnolf/Wikimedia

Reklama