Dzień obrazkowych historyjek! Świętujecie?

– To ultranowoczesne medium o wielkiej sile przekazu. Posługuje się skrótem i idealnie wpasowuje się w sztukę postmodernistyczną. Z jednej strony komiks to tekst pisany, a z drugiej kadrowanie, “montaż” i zbliżenia, czyli opowiadanie obrazem identyczne jak w filmie. Jest w tym coś magicznego, że jedna osoba może opowiedzieć historię z pogranicza tych dwóch dziedzin – tak o komiksie wypowiedział się jeden z jego polskich twórców Jacek Frąś. Dziś Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów, warto więc sięgnąć po tę “magię”.

Reklama

Data (28 sierpnia) jest nieprzypadkowa, gdyż właśnie tego dnia przypada rocznica urodzin znanego, amerykańskiego rysownika  komiksów Jacka Kirby’ego (1917-1994), twórcy Fantastycznej Czwórki, XMen czy Hulka. Pomysłodawcami święta są zaś dziennikarze i blogerzy  Brian Heater i Sarah Morean.

Jak świętować?

Bardzo prosto! Wystarczy wybrać komiks i usiąść np. na ławce w parku, na skwerze, czy w księgarni. Delektować komiksowymi historyjkami można też w autobusie, pociągu czy w kawiarni.

Oczywiście, milej świętować razem, więc różne instytucje zapraszają na wspólne celebrację tego dnia. W Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu, możecie przynieść swój własny komiks albo skorzystać z komiksów udostępnionych ze zbiorów Zamkowej Czytelni Komiksów. Szczegóły znajdziecie tutaj.

W gdyńskiej bibliotece miejskiej obchody zaczną się o godzinie 16 warsztatami tworzenia pasków komiksowych. Zaplanowano też prelekcje w tym m.in. z youtuberem i tłumaczem komiksów Marvela Komiksomaniakiem, który o g.19 spróbuje odpowiedzieć na pytanie: “Czy superbohaterowie mają prawo dorastać?” Szczegóły znajdziecie tu.

W Opolu w Wypożyczalni dla Dzieci będzie można posłuchać jak bibliotekarze na głos czytają zabawne komiksowe historie – perypetie ulubionych komiksowych bohaterów i superbohaterów. Jak zapewniają organizatorzy, będzie to dobra zabawa zarówno dla dzieci jak i dla rodziców! Szczegóły tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

Chcesz poznać język kaszubski? To nie takie trudne!

Reklama