Międzynarodowe grono sędziów wybrało najlepsze PIWO w Polsce

W grudniu w Krakowie odbyła się piętnasta edycja największego i najstarszego w naszym kraju Konkursu Piw Rzemieślniczych. To był także największy w historii konkurs piw profesjonalnych, bo 119 podmiotów z branży zgłosiło aż 754 piwa, które ocenione zostały w 58 kategoriach! Nagrodą główną – Kraft Roku – czyli tytuł dla najlepszego piwa zdobył „Porter 180”, które uwarzył piwowar Krzysztof Zawlik w Kultowym Browarze Staropolskim ze Zduńskiej Woli.

W tym roku Konkurs odbył się po raz pierwszy w krakowskim Klubie Studio równolegle i w partnerstwie z konferencją branżową Sympozjum Piwowarów Zawodowych (organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych). Uświetnieniem zakończenia obu imprez była uroczysta Gala Ogłoszenia Wyników Konkursu Piw Rzemieślniczych 2022, którą ze sceny poprowadził przewodniczący jury sędziów – Tomasz Kopyra. Wydarzenie zebrało kilkuset przedstawicieli małych browarów rzemieślniczych, restauracyjnych i regionalnych z całego kraju. Można więc uznać, że było to święto polskiego piwowarstwa.

Przed Galą przez 3 dni międzynarodowe grono 41 sędziów piwa z Polski, Belgii, Niemiec, Czech, Słowacji, Panamy, USA, Niemiec, Litwy, Włoch, Finlandii, Belgii, Niemiec, Ukrainy, Holandii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii oceniło rekordową liczbę 754 piw, w 58 kategoriach i w ponad 100 podkategoriach. Odbyły się eliminacje, następnie finały, a grand jury spośród zwycięzców kategorii za najlepsze piwo całego Konkursu uznało „Porter 180”, które uwarzył piwowar Krzysztof Zawlik w Kultowym Browarze Staropolskim ze Zduńskiej Woli.

– Ta edycja konkursu jest wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo trudnych dla branży czasów uzyskaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń od polskich browarów rzemieślniczych, bo aż 754 piwa! Frekwencja cieszy, bo wiemy od sędziów z zagranicy, że konkursy na świecie w ostatnich miesiącach notowały mniej zgłoszeń niż w ubiegłych latach. Międzynarodowe grand jury konkursu, które wybierało Kraft Roku 2022 spośród zdobywców złotych medali, uznało za najlepsze piwo w stylu, które w pełni reprezentuje polskie piwowarstwo, czyli Porter Bałtycki. To mocne, bogate, kawowo-czekoladowe piwo dolnej fermentacji, z których polscy piwowarzy słyną na świecie od lat. Jednocześnie sędziowie po obradach docenili pozostałych złotych medalistów, określając poziom piw, jako „światowy” – powiedział Tomasz Kopyra, szef jury KPR Kraft Roku 2022.

Ten wieczór był także wyjątkowy dla przedstawiciela Kultowego Browaru Staropolskiego ze Zduńskiej Woli, który w imieniu autora najlepszego piwa konkursu odebrał nagrodę Kraft Roku 2022 ze sceny:

– Chciałbym podziękować przede wszystkim naszemu piwowarowi Krzysztofowi Zawlikowi, bo dzięki niemu warzymy tak dobrego portera i zdobywamy tak ważne nagrody – powiedział Bartosz Margasiński, dyrektor handlowy Kultowego Browaru Staropolskiego.

Pełne wyniki Konkursu Piw Rzemieślniczych Kraft Roku 2022 dostępne są na stronie kraftroku.pl.

Konkurs Piw Rzemieślniczych – Kraft Roku – organizowany jest przez Browamator od 2007 dla promocji piwowarstwa rzemieślniczego. Najlepsze piwo Konkursu otrzymuje tytuł Kraft Roku. Szefem jury konkursu jest Tomasz Kopyra, sędzią technicznym Mateusz Puślecki. Piwa ocenia międzynarodowe grono ekspertów: sędziów certyfikowanych piwa, sensoryków i piwowarów w browarach oraz specjalistów pracujących w branży piwnej od wielu lat. Od 2022 roku organizowany przy współpracy z Sympozjum Piwowarów Zawodowych oraz przy patronacie Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych.

ZOBACZ TAKŻE:

Piwo jak ostrygi, a nie jak hot-dog ze stacji