Dziś obchodzony jest Dzień Podłości. Co to za święto?!

Dziś obchodzony jest Dzień Podłości. Jak podkreślają organizatorzy tego święta, jest to nie tylko satyra na obchodzony tydzień wcześniej Dzień Życzliwości, ale przede wszystkim spojrzenie na ludzką życzliwość i zamiłowanie do obchodzenia różnych świąt w inny sposób – niech ludzie będą zatem podli tylko jeden dzień w roku! A kto nie chce być podły nawet przez chwilę, może świętować dziś Dzień Pocałunku.

Dzień Podłości powstał jako żartobliwa odpowiedź na Dzień Życzliwości, którego idea jest jak najbardziej szczytna, ale spójrzmy na nią z innej strony – czy powinniśmy czuć się w obowiązku być życzliwymi tylko jeden dzień w roku? Mnóstwo jest przecież osób, które idą na groby bliskich jedynie na Wszystkich Świętych, a wysilają się na zrobienie czegoś romantycznego tylko w Walentynki* – wyjaśniają organizatorzy Dnia Podłości

Tak naprawdę idea obchodzenia Dnia Podłości i Życzliwości jest więc taka sama – ludzie powinni być dla siebie bardziej życzliwi, ale nie tylko przez jeden dzień, tylko przez cały rok (no może poza Dniem Podłości ;-).

Światowy Dzień Pocałunku obchodzimy z kolei kilka razy w roku. Dziś też jest jeden z takich dni. Ustanowiła go na początku lat 90. Organizacja Narodów Zjednoczonych, ale podobno wymyśliła go jedna z… firm stomatologicznych.  

Całowanie sprawia, że wzrasta poziom oksytocyny (hormonu miłości) i serotoniny (hormonu szczęścia). Pocałunki mają dobroczynny wpływ na nasz organizm: obniżają ciśnienie krwi, relaksują, poprawiają nastrój, zwiększają odporność, a nawet chronią przez depresją Podczas namiętnego pocałunku używamy ponad 30 mięśni twarzy i ponad stu mięśni całego ciała i spalamy kalorie! Podczas minuty całowania spalamy około 12 kalorii. Można więc śmiało powiedzieć, że całowanie odchudza ;-)

Naukowcy odkryli, że całowanie jednej osobie zajmuje średnio około dwóch tygodni w ciągu całego życia. W tym roku to święto przypadnie jeszcze 28 grudnia. Więcej ciekawostek znajdziecie poniżej.

Pocałunek pełen niespodzianek

 

* nie poparte żadnymi badaniami ;-)

Inne ciekawostki znajdziecie tutaj.