Sprawdź czy jesteś piwnym znawcą

Lubisz piwo? Nazwałbyś siebie… znawcą? Oto nasza lista top trzynastu mitów i ciekawostek o piwie. Sprawdź, co wiesz o piwie.

1. Czy piwo pachnie jak marihuana?

Otwierasz piwo w zielonej butelce i nagle czujesz ten obezwładniający aromat. Oczywiście nie wiesz co to może być, ale ostatnio od sąsiada z balkonu pachniało podobnie… Aromat piwa w zielonej butelce może być zbliżony do marihuany. Chmiel i konopie to rośliny z jednej rodziny i mają podobne związki aromatyczne. Zielona butelka przepuszcza promienie UV, chmiel w piwie się utlenia i pachnie jak marihuana. Puszka i brązowa butelka są bardziej odporne na UV.

2. Żółć bydlęca

Nic tak nie urozmaica rodzinnego spotkania, jak historie wujaszka. Żółć bydlęca w piwie to klasyka wąsatych opowieści.
Krótko: nigdy nie dodawano żadnej żółci do piwa, bo to nielegalne i kompletnie bez sensu. Żółć jest droga, trudno dostępna i nie rozpuszcza się w piwie. Goryczka w piwie jest z chmielu. Wujaszek nie uwierzy, więc lepiej przekierować rozmowę na karasie, które jedzą… no wiecie co jedzą karasie. 😉

3. Piwo robi się z chmielu

Trochę tak, ale raczej nie. Piwo robi się głównie z wody, której jest ponad 90%. Na drugim miejscu jest słód, który daje przyjemny słodowy smak, który kojarzymy z piwem. A chmielu dodaje się tylko odrobinę, niemal jako przyprawę. Ale jest to bardzo ważny dodatek: daje przyjemny aromat i goryczkę.

4. Zupa chmielowa istnieje

Tak, to nie żart – można zrobić zupę z chmielu. Wystarczy wczesną wiosną zebrać młode pędy chmielu (mogą być dziko rosnące). Następnie podsmażyć na maśle i dodać do gotującego bulionu. Niech ktoś teraz zażartuje z zupy chmielowej!

5. Najmocniejsze piwo świata

Szkocki browar Brewmeister stworzył piwo Snake Venom o mocy… 67.5%. Żeby osiągnąć taki wynik piwo musiało być wymrażane w specjalnych warunkach. Jedno piwo i do domu nabiera nowego znaczenia.

6. Ciemne piwo jest mocniejsze, niż jasne

Moc piwa nie zależy od barwy. Są lekkie i ciemne piwa (klasyczny Guinness ma 4,2%), a są i jasne mocarze. W Belgii niczym niezwykłym jest super jasne piwo o mocy przekraczającej 10%.

7. Od piwa się tyje

A to zależy, jak słodkie piwa pijesz i w jakiej ilości. Trochę jak z misiem pandą – można przytyć od jedzenia samej zieleniny. Mocne i słodkie piwa mają dużo cukrów trzeba je traktować jak deser.

8. Czy piwo rzemieślnicze musi być droższe?

Piwo z dużego browaru zawsze będzie tańsze od piwa rzemieślniczego. Nie ma na to żadnej rady – gdy produkujesz dużo, możesz robić to taniej. Przeważnie oszczędzając na jakości. Dlatego piwa rzemieślnicze są droższe: powstaje ich mniej i z lepszych surowców.

9. Co to właściwie jest IPA?

IPA – najpopularniejszy styl rzemieślniczego piwa to skrót od India Pale Ale. Kiedyś tak Anglicy nazywali piwo ze słuszną ilością chmielu wysyłane do Indii. Dziś rzemieślnicy sypią mnóstwo chmielu i nazywają to IPA. Pachnie nieziemsko: cytrusami, żywicą, kokosem, owocami tropikalnymi…

10. Piwo może komuś pomóc

Kupowanie piwa może być charytatywne. I wcale nie chodzi o rozdawanie go potrzebującym pod nocnym z alkoholem! W Pucku piwo warzy browar Spółdzielczy, który zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami. Jeżeli kupujesz piwo ze Spółdzielczego, pomagasz osobom z niepełnosprawnościami. Czyli przyjemne z pożytecznym.

11. Najszybciej wypite piwo

22 czerwca 1977 roku Steven Petrosino wypił 1 litr piwa w 1,3 sekundy, co zostało zapisane w Księdze Rekordów Guinnessa. Tak, Księgę Rekordów Guinnessa zaczął wydawać irlandzki browar Guinness.

12. Mokry karton w piwie

Brzmi zabawnie, ale tak naprawdę to całkiem fachowe określenie na wadę piwa. Gdy piwo jest już niezbyt świeże i utlenione, można w nim poczuć smak papieru, starej książki czy mokrego kartonu.

13. Puszka jest gorsza od butelki

Wiele osób wierzy, że piwo w puszcze nabiera metalicznego posmaku. To nieprawda. Bardzo szeroko zakrojone badania wykazały, że w ślepych testach nikt nie jest w stanie poczuć różnicy – o ile przelejemy piwo do szkła. Puszka ma wręcz przewagę: piwa chmielone dłużej zachowują świeżość.

Paweł Leszczyński, organizator i pomysłodawca Warszawskiego Festiwalu Piwa, którego szczęśliwa, 13 edycja, zaplanowana jest na 24-26 marca. Prezes stowarzyszenia Wolny Kraft, certyfikowany sędzia piwny i promotor piwa rzemieślniczego.

ZOBACZ TAKŻE:

Piwo jak ostrygi, a nie jak hot-dog ze stacji