Najpopularniejsze (i najgorsze) hasła – 7 trendów

Przedstawiamy listę negatywnych wzorców, które stosujemy przy tworzeniu naszych własnych haseł. Lista powstała na bazie danych firmy SplashData, która co roku publikuję listę najgorzych haseł, które znalazły się w rękach hakerów. 

1. TYLKO JEDEN ZNAK

Takie podejście pokazuje całkowite zaniedbanie i oznacza, że kreatywność jest poniżej zera.

Przykłady: 000000, 111111, 7777777 (czy możecie sobie wyobrazić, że 111111 zajmuje 9. miejsce na liście najpopularniejszych haseł na rok 2019?).

Wybór innych znaków, na przykład F, Ж lub $ nie sprawią, że hasło będzie lepsze.

2. ŁATWE KOMBINACJE KLAWISZY

Użytkownicy wybierają kombinacje liter lub cyfr, które łatwo „zagrać” na klawiaturze. Ta kategoria wymaga dodatkowego wysiłku ze strony palców od tej powyższej, ale hasło utworzone w ten sposób nie jest skuteczne.

Przykłady: qwerty, 123456 (i dłuższa wersja 123456789), !# $% ^ & * i 1q2w3e4r, które zapewniają większą złożoność.

W pewnym sensie jest to nawet bardziej oczywiste niż przypadek nr 1, prawda?

3. HASŁO-HASŁO

Są to słowa związane z wprowadzeniem hasła i uzyskaniem dostępu.

Przykłady: password (i modyfikacja password1), admin, login.

Niestety, „password7” nadal nie jest dobrym pomysłem, podobnie jak dowolna kombinacja z liczbami powiązanymi z datą urodzenia.

4. SPORT

Co ciekawe, hasła związane z uprawianiem sportu są dość powszechne. Logicznie rzecz biorąc, używane częściej przez mężczyzn niż kobiety.

Przykłady: pilkanozna, koszykowka

Zostaniesz zhakowany, jeśli użyjesz nazw klubów sportowych popularnych w twojej lokalizacji. Szczególnie w połączeniu z odpowiednimi datami: ani LewAndOwski1988, ani LegiaW1916 nie są dobrą kombinacją.

5. UCZUCIA

Chodzi tu głównie o miłość i zdradę.

Przykłady: iloveyou, loveme

Nigdy nie zapominaj, że przestępcy mogą coś o tobie wiedzieć. Jeśli twoja wybranka ma na imię Anna, nie powinieneś używać hasła IloveAnna. Jeśli twój ex ma na imię Grzegorz, lepiej zapomnij, jak się nazywał – każda ironiczna przepustka, taka jak NienawidzeGrz, jest nadal przedmiotem łatwego hakowania.

6. ZWIERZĘTA

Chociaż psychologowie twierdzą, że imiona zwierząt domowych (tak samo jak dzieci) są używane jako hasła, popularne klucze zawierają po prostu słowa “kot” lub „pies”.

Przykłady: mustang, małpa, pies, kot

Jeśli chcesz wykorzystać zwierzę jako hasło, wypróbuj takie, które jest ci obojętne. Nie to, które kochasz lub którego nienawidzisz, a to, które cię nie obchodzi. Wombat? Manat? Lemur? Stop! Przecież wszyscy za nimi szaleją.

7. NAZWY WŁASNE

Możemy pospekulować, jakie – czy to jest nazwa użytkownika? Albo jego/jej sympatii? Albo syna? W każdym razie możesz zobaczyć najpopularniejsze poniżej:

Przykłady: michal, Karol

Czy możemy przewidzieć przyszłe trendy w hasłach? Ponieważ lista najgorszych haseł w ciągu ostatnich dziesięciu lat prawie nie uległa zmianie, można się spodziewać, że hasła nie będą zbyt szybko ewoluowały. Jednak najnowocześniejszym trendem głoszonym przez psychologów jest używanie haseł związanych z pozytywnymi afirmacjami i celami.

Przykłady? Pomyśl, co chcesz osiągnąć i kim chcesz być.

Klawiatura się nie zmieni.  Dlatego proszę, spróbuj rozłożyć palce i wymyśl prawdziwe hasło. I działaj spontanicznie. Ale zapamiętaj, co robisz – tutaj chodzi o odpowiedzialność.

ZOBACZ TAKŻE:

Czy wiesz skąd się wzięło Twoje nazwisko? Łatwo to sprawdzisz

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło innowacje.newseria.pl/biuro-prasowe.

WieleLiter.pl