Wiosną pomaga zdobywać niewieście serca, ale jest trująca. Zgadniecie, co to za roślina?

Delikatność i subtelny urok tych kwiatów pomógł już niejednemu kawalerowi w zdobyciu serca ukochanej, a słodki, świeży zapach dopełnił dzieła. Olejek eteryczny (farnezol) w niej zawarty silnie działa na zmysły i jest uważany za afrodyzjak. Być może dlatego mały bukiecik potrafi stopić chłód serc niewieścich.

– To nie pomidory, papryka, borówka czy porzeczka. To tez nie żurawina, wiśnia, malina czy leśne perły, czy słodycze. To są owoce konwalii majowej. Tak tej, co tak pięknie pachnie w maju i kojarzy się nam z wiosną. Piękna, prawda? Należy jednak być bardzo ostrożnym i pilnować przy niej dzieci, tak jak przy kapsułkach do prania, gdyż wyglada smakowicie i atrakcyjnie, a jest bardzo groźna! Cała konwalia jest trująca, jednak jej owoce najbardziej. Warto jednak wiedzieć, że pomimo swojej ciemnej strony konwalia jest wykorzystywana przez farmaceutów do produkcji leków nasercowych. Nauka jest niesamowita! – stwierdza Hubert Grabara z Nadleśnictwa Toruń.

Liczne właściwości lecznicze znane już od czasów starożytnych. Zawarte w niej glikozydy (głównie konwalatoksyna), saponiny (konwalamaryna i konwalaryna), flawonoidy (izoramnetyna, kwercytyna) i inne substancje czynne powodują, że konwalia jest bardzo ceniona w ziołolecznictwie. Z powodu możliwego działania toksycznego oraz bardzo zróżnicowanej zawartości substancji czynnej w poszczególnych roślinach, w XVIII wieku zaprzestano stosowania jej w ziołolecznictwie. W Encyklopedii Powszechnej Orgelbranda, wydanej na przełomie XIX i XX wieku, pod hasłem „konwalia” napisano: Niektóre jej części były niegdyś używane w medycynie. Postęp nauki przywrócił konwalię ziołolecznictwu. Więcej informacji o konwalii znajdziecie w poniższym tekście. 

Pomaga, ale bywa też śmiertelnie niebezpieczna

ZOBACZ TAKŻE:

Krokusy rosnące we wrześniu? Uwaga, są silnie trujące! (galeria zdjęć)

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2645864392331401&id=1600015603582957

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło FP Nadleśnictwo Toruń, lasy.gov.pl

WieleLiter.pl