Prawie połowa księgarń w Polsce może upaść z powodu epidemii koronawirusa

Księgarze z małych księgarń z całej Polski przeżywają teraz trudne chwile. Wiele z nich może nie przetrwać zamknięcia na czas epidemii. Stąd też inicjatywa “Książka na telefon”, która ma pomóc zarówno małym biznesom księgarskim jak i czytelnikom. Jej organizatorzy zachęcają bowiem tych ostatnich, aby dzwonili do swoich lokalnych księgarni, porozmawiali o nowościach, wysłuchali rekomendacji, a także docelowo kupili jedną lub więcej książek, aby miło spędzić czas odosobnienia.

Reklama

Organizatorzy akcji “Książka na Telefon” przypominają, że księgarnie stacjonarne to nie tylko sklepy z książkami – w 2019 roku księgarnie zorganizowały co najmniej tysiąc bezpłatnych wydarzeń literackich dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Lokalne księgarnie stacjonarne to najczęściej małe firmy rodzinne – w przeciwieństwie do sieci większość z nich, ze względu na drastyczny spadek sprzedaży książek, nie przetrwa epidemii

 – Nawet 40% księgarń w Polsce może upaść z powodu epidemii*  Zdajemy sobie sprawę, że obecny kryzys dotyka nas wszystkich, ale jeśli planujesz kupić książki – zamów je w najbliższym czasie w lokalnej księgarni (to najlepszy sposób na wsparcie tych miejsc) – podkreślają organizatory akcji, czyli OSDW Azymut (organizatora ogólnopolskiego wydarzenia Noc Księgarń) 

Jak zamówić książkę?

Wybierz księgarnię z poniższej listy i skontaktuj się z nią mailowo (o dowolnej porze), telefonicznie lub przez media społecznościowe (w ciągu dnia). Następnie poinformuj księgarnię, że dzwonisz z akcji “Książka na telefon” – zapytaj o tytuł, którego szukasz lub poproś księgarzy o rekomendacje (możesz np. poprosić o zdjęcia regałów, a nawet transmisję live z księgarni!). Co istotne, księgarnie biorące udział w akcji zachowują wszelkie środki ostrożności zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Większość księgarń, biorących udział w akcji pracuje w tej chwili w bardzo okrojonym składzie (zazwyczaj to po prostu jedna osoba), a kontakt międzyludzki ograniczony jest do minimum Lista księgarń jest aktualizowana – dołączają do nich kolejne księgarnie, a listę znajdziecie na stronie ksiazkanatelefon.pl.

Chcesz wesprzeć czytelnictwo w Polsce? To prostsze niż Ci się wydaje!

*Wyniki badania przeprowadzonego w dniach 17–22 marca 2020 wśród właścicieli 100 księgarń stacjonarnych; wyniki odpowiedzi na pytanie “Czy księgarni grozi bankructwo, jeśli stan epidemii potrwa do połowy kwietnia?”: Tak (41%), Być może (49,2%), Nie (9,8%)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *