Choć może ładnie wyglądają w powietrzu, to stanowią ogromne zagrożenie

Wiadomo, że to jest jeden niegroźny balon, który uciekł jakiemuś małemu solenizantowi z ósmych urodzin. Tym zdjęciem leśnicy z Nadleśnictwa Toruń chcą jednak zwrócić uwagę na groźne konsekwencje z pozoru dobrych, ale nieprzemyślanych czynów. Ile razy widać w mieście puszczone w niebo balony z okazji jakieś uroczystości – choć pięknie może wyglądają, to nie rozpuszczają się magicznie w powietrzu. Zawsze gdzieś opadają – raz na ulicę, raz na śmietnik, raz do lasu, raz morza i wtedy zaczyna się problem.

Kto nie marzył o takim balonie jako dziecko? Najlepiej w kształcie lalki czy samochodu, a ile razy uciekł… Tego uciekiniera znalazłem w środku lasu – musiał przebyć kilometry zanim znalazł się u nas w lesie i dokonał swojego żywota jako śmieć. Tym zdjęciem chciałem tylko zwrócić uwagę na groźne konsekwencje z pozoru dobrych, ale nieprzemyślanych czynów. Ile razy widać w mieście puszczone w niebo balony z okazji jakieś uroczystości – choć pięknie może wyglądają, to nie rozpuszczają się magicznie w powietrzu. Zawsze gdzieś opadają – raz na ulicę, raz na śmietnik, raz do morza i wtedy zaczyna się problem… i nie chodzi tu o niewinne dziecko, któremu uciekł jeden balon – tylko o nasze nieprzemyślane dorosłych decyzje – podkreśla Hubert Grabara z Nadleśnictwa Toruń.

Zwierzęta zjadają foliówki, myśląc, że to pokarm. I umierają w męczarniach!

Las rośnie wolno, a płonie szybko!

Jak dodaje, jeszcze gorsze są lampiony, które są puszczane w nocy na weselach czy balach albo randkach. Choć może wyglądają pięknie i romantycznie, to stanowią ogromne zagrożenie dla lasu i miasta – niosąc ze sobą oprócz śmieci niekontrolowany ogień.

– Sam wiele razy znajdowałem takie lampiony w środku lasu – to cud, że nic się nie stało! Rozumiem zachwyt nad takimi widokami, ale może na przyszłość warto przemyśleć? Udostępnijcie proszę ten post znajomym – warto uzmysławiać ludzi!– stwierdza Hubert Grabara.

Wtórują mu internauci. 

– Las rośnie powoli a płonie szybko. Warto mieć na uwadze nie tylko uroki pięknych przeżyć ale także dobro wspólne jakim jest otaczający nas ogólny krajobraz;  Zawsze widząc takie cuda – lampiony płonące zawsze dramatyzuję że spadnie w lesie i będzie pożar. Nie jest to romantyczny widok jak płonie las ,jak cierpią zwierzęta. Byłam świadkiem nie jednej takiej akcji . Udostępnię ku przestrodze by zawsze pamiętać o konsekwencjach tego czynu czytamy w komentarzach.

Piękna pogoda sprawia, że chętnie wychodzimy na spacer także do lasu. Warto zatem pamiętać, że cały czas trwa akcja #Zabierz5ZLasu.

Już tłumaczymy o co chodzi: sprawa bardzo prosta – idziesz do lasu na spacer, randkę, grzyby, piknik, czy z psem – zabierz przy okazji ze sobą z lasu 5 śmieci. Wyrzuć je do leśnego, swojego czy publicznego śmietnika. Czas skończyć z tym DZIADOSTWEM!!! Niech sprzątanie stanie się modne jak bieganie czy robienie selfie. ;-) Śmieciarzy jest dużo mniej niż nas – pokażmy im jaką mamy siłę! Nie chodzisz do lasu – nie szkodzi – w parku, na ulicy czy trawniku też znajdziesz śmieciową piątkę! To jak? Pomożecie? :-) – podkreślają leśnicy z Nadleśnictwa Toruń.

Niech sprzątanie stanie się modne