Sposób na życie bez długów

Od kilku lat masowo rośnie liczba upadłości ogłaszanych przez osoby fizyczne. Dla wielu osób to szansa na rozpoczęcie nowego życia – już bez długów!

Czym w zasadzie jest upadłość konsumencka? To umorzenie długów osoby fizycznej dokonywane przez sąd w przypadku jej trwałej niewypłacalności, gdy osoba ta nie ma możliwości regulowania swoich zobowiązań. Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości toczą się przed sądem upadłościowym. Tylko w 2017 roku aż 5,5 tysiąca osób ogłosiło swoją upadłość. Z roku na roku liczba upadłości konsumenckich rośnie.

Bez długów, bez majątku

Upadłość konsumencka oznacza też dla dłużnika szereg poświęceń, w tym utratę majątku, który jest licytowany, a środki uzyskane z jego sprzedaży przekazywane są przez syndyka na spłatę choćby części zobowiązań. Założeniem upadłości konsumenckiej jest pozostawienie dłużnika bez długów, ale też bez majątku. A więc nie jest ona przeznaczona dla dłużników, posiadających majątek, choćby w postaci nieruchomości, pozwalający na spłatę zadłużenia.

Co istotne, aby ogłosić upadłość konsumencką, dłużnik nie musi posiadać majątku. Koszty postępowania również nie są wysokie, opłata sądowa od wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wynosi 30 złotych, nie ma też dolnych limitów wysokości zadłużenia – upadłość ogłaszają także dłużnicy mający zadłużenie na poziomie około 20 tysięcy złotych. Istotne jest, aby niewypłacalność nie była wynikiem rażącego niedbalstwa dłużnika.

Dla wielu osób upadłość konsumencka to szansa na rozpoczęcie całkowicie nowego życia, bez długów, bez dotychczasowych zobowiązań, których nie byli w stanie realizować, a także bez kolejnych egzekucji komorniczych z jednoczesnym zatrzymaniem dotychczas prowadzonych. Wraz z zakończeniem postępowania dłużnik nie musi obawiać się o stare długi.

Piotr Stosio – radca prawny wpisany na listę radców prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Zajmuje się prowadzeniem sporów sądowych. W wolnych chwilach czyta kryminały. 

Tym tekstem rozpoczynamy na WieleLiter.pl nowy cykl prawniczy. Jeśli chcesz skontaktować się z autorem, napisz email na adres: biuro@warszawskakancelaria.com