Mamy w Polsce nowe lotnisko!

Od ostatniego czwartku (21 maja) mamy oficjalnie w Polsce nowe lotnisko. Choć w najbliższym czasie raczej nie polecimy tam rejsowym samolotem, to Białystok zrealizował swój cel i dołączył do grona miast posiadających lotnisko.

Lotnisko Białystok-Krywlany zostało wpisane 21 maja do międzynarodowego rejestru lotnisk – biuletynu Aeronautical Information Publication.

– Oznacza to, że od teraz jest ono otwarte dla operacji lotniczych. Mogą z niego korzystać samoloty do 30 pasażerów, spełniające wymogi kodu 2B – napisał na Twitterze prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Było to możliwie dzięki inwestycji, która został przeprowadzona w Krywlanach, oddalonych od centrum Białegostoku o około 5 kilometrów, w ostatnich latach. W 2019 roku zakończyła się budowa drogi startowej o długości 1350 metrów pokrytej asfaltobetonem oraz płyty postojowej. Lotnisko nie posiada terminalu.

Certyfikat dla Krywlan został wydany na rzecz zarządzającego lotniskiem, tj. spółki Aero Partner z siedzibą w Warszawie i określa warunki korzystania z drogi startowej na „przesuniętych” – czyli krótszych progach startowych. Decyzja taka została podjęta ze względu na istniejące obecnie w otoczeniu lotniska naturalne przeszkody lotnicze. Następnie 21 maja nastąpiło ogłoszenie parametrów i procedur dotyczących lotniska w międzynarodowym zbiorze danych i informacji – Biuletynie AIP (Aeronautical Information Publication). Oznacza to, że z tym dniem lotnisko Białystok Krywlany jest udostępnione do korzystania przez przewoźników lotniczych operujących statkami powietrznymi w sposób zgodny z obowiązującym prawem lotniczym.

– Oczywiście, na razie wszystkie lotniska są unieruchomione w związku z koronawirusem. Przed wybuchem pandemii zgłaszał się do nas przewoźnik, który był zainteresowany uruchomieniem lotów regularnych z Krywlan. Liczymy na to, że po ustaniu pandemii nadal będzie zainteresowany – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Nadany certyfikat umożliwia na lotnisku loty w oparciu o określone zasady. Mogą być wykonywane w porze dziennej i nocnej, okresowo, w terminach i godzinach ustalonych przez zarządzającego i podanych do publicznej wiadomości. Na lotnisku mogą startować i lądować statki powietrzne o parametrach dostosowanych do lotnisk określonych kodem referencyjnym 2B (do 30 osób).

ZOBACZ TAKŻE:

Ryanair wznowi część lotów od lipca – będą nowe zasady

Fot., źródło bialystok.pl