Nowe życie odpadów

Działająca od kilku miesięcy w Szczecinie charytatywna Galeria Szpargałek okazała się prawdziwym hitem! Znajdziemy tam m.in. meble, artykuły dekoracyjne, sprzęty kuchenne, sportowe czy zabawki, które kiedyś stanowiły odpady, ale zostały przygotowane do ponownego użycia.

Reklama

Te rzeczy zwożone są z ośmiu szczecińskich Ekoportów. Tam z kolei oddawane są różne przedmioty, które zalegają szczecinianom w domu. Bardzo często są to rzeczy sprawne, w bardzo dobrym stanie, zdarzają się nawet i nowe, choć w świetle przepisów są to odpady. Zgodnie z ustawą o odpadach, można jednak dać im nowe życie. Pracownicy odkładają je do osobnych pomieszczeń, czyszczą, sprawdzają i wtedy przedmioty mogą być ponownie używane. Bo to co nie przydaje się jednym, może przydać się drugim mieszkańcom. I na dodatek sprawić im radość!

Galeria Szpargałek bez wątpienia jest hitem. Przez 9 edycji odwiedziło ją kilkadziesiąt tysięcy osób. Udało się zebrać na organizacje pożytku publicznego ponad 30 tysięcy złotych. W Galerii można znaleźć wszystko: jest wyposażenie wnętrz, porcelana, sprzęt AGD, tysiące zabawek, płyty winylowe, narty, rowery, meble i mnóstwo innych rzeczy. Dużym zainteresowaniem cieszą się właśnie stare, kilkudziesięcioletnie meble: krzesła, fotele, komody. Nie oznacza to oczywiście, że tylko to. Każdy, kto przychodzi, szuka praktycznie czego innego. Przed odwiedzinami Galerii można zapoznać się z katalogiem produktów na stronie www.ekoporty.szczecin.pl w zakładce Galeria Szpargałek. Tam umieszczamy pełen asortyment rzeczy – podkreśla w rozmowie z reporterką WieleLiter.pl Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

Bez gotówki, ale z pożytkiem

Jak można dostać te wszystkie przedmioty? Otóż warunkiem upoważniającym daną osobę do skorzystania z Galerii jest dokonanie darowizny na rzecz jednej z organizacji pożytku publicznego lub posiadanie „Kuponu Galerii”(jest to dokument, potwierdzający wolontariat na rzecz danej organizacji). Na miejscu nie ma obrotu gotówką. Dostępny jest za to komputer z dostępem do internetu, dzięki któremu można zrealizować przelew. Pomyślano i o tych, którzy nie mają możliwości dokonania przelewu internetowego. Honorowane są przekazy pocztowe. Wystarczy więc wcześniej udać się na pocztę i wpłacić na określony cel odpowiednią sumę. Dowód wpłaty pokażemy następnie pracownikowi. Są też przygotowane bony Galerii, na wypadek różnicy pomiędzy wpłatą darowizny, a wybranymi nabytymi przedmiotami. Bon można realizować później w dowolnym okresie, aż do wyczerpania punktów.
Produkty w Galerii dostępne są w różnych działach towarowych, w następujących grupach punktowych: 1 punkt (gdzie 1 punkt równa sie 1 złoty) i kolejno  5, 10, 15, 20 i 25 punktów.

Przypominamy! Galeria Szpargałek przy ul. Arkońskiej w Szczecinie otwierana jest w każdą środę w godzinach 11-18. Kolejne otwarcie Galerii Szpargałek planowane jest na 27 czerwca. W lipcu zaplanowano przerwę, a w sierpniu będzie czynna co dwa tygodnie.

fot. Ekoporty Szczecin


Więcej ciekawostek o Szczecinie przeczytacie TUTAJ.

Reklama