Ornitologiczny Big Brother

Uwaga, ta transmisja niebezpiecznie wciąga! Dzięki kamerom można 24 godziny na dobę obserwować RoSzponkę, Szuwarka i ich potomstwo, czyli niezwykle rzadkie ptaki, jakimi są rybołowy.

Reklama

Ptasie stanowisko, które można obserwować online, znajduje się na terenie Nadleśnictwa Lipka w północno-zachodniej Polsce. Jest to jedno z niewielu gniazd tych ptaków – w całym kraju gniazduje około 30 par. Jak doszło do zainstalowania kamer? Otóż kilka lat temu tamtejsze rybołowy przeniosły się na słup linii przesyłowej wysokiego napięcia. Niestety, w czasie zimy gniazdo zostało zniszczone. Moment jego odbudowy wykorzystano do instalacji kamery w pobliżu ptasiego domu. W nocy gniazdo jest podświetlone bardzo słabym (dlatego obraz jest czarno-biały) światłem podczerwonym, które umożliwia obserwację, jednak nie przeszkadza ptakom, bo jest dla nich niewidoczne.

Pomysłodawcy transmisji chcą nie tylko umożliwić obserwowanie jednego z najrzadszych gatunków ptaków szponiastych, ale także uświadomić o ich roli w przyrodzie. Tym samym przyczynić się do zwiększenia działań na rzecz ochrony tych drapieżników.

Kilka faktów o rybołowach:

 • Rybołowy ważą do dwóch kilogramów, mają do siedemdziesięciu centymetrów długości, a rozpiętość ich skrzydeł sięga 185 centymetrów.
 • Rozpoznać je można po szarobrązowym wierzchu i białym spodzie. Z daleka przypomina białą mewę.
 • Żywią się prawie wyłącznie rybami. W sezonie para z dwójką młodych zjada ich 125-170 kilogramów.
 • Na przełomie kwietnia i maja samica rybołowa składa 2-4 białobrązowe lub białoniebieskie jaja z ciemnymi plamkami. Młode wykluwają się po pięciu tygodniach.
 • Rybołowy można spotkać na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Europejskie rybołowy zimują w Afryce i w basenie Morza Czerwonego.
 • W Polsce rybołowy żyją dziś na Mazurach oraz na pograniczu Wielkopolski, ziemi lubuskiej oraz Pomorza Zachodniego.W sumie w naszym kraju gniazduje około 30 par rybołowów. Ich populacja spada od drugiej połowy XIX wieku.
 • Na pytanie dlaczego tak się dzieje ma odpowiedzieć projekt Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów.
 • Prawdopodobnie mają na to wpływ trzy czynniki: degradacja żerowisk, specjalne preferencje co do warunków gniazdowania, a także nielegalny odstrzał tych ptaków.
 • Życie pary rybołowów można podglądać dzięki transmisji online z gniazda w Nadleśnictwie Lipka
  na stronie www.lasy.gov.pl

Reklama