Urok tego miejsca zachęca do częstych powrotów

Po zimowym letargu ponownie został otwarty stołeczny Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Liczący dwieście jeden lat Ogród jest szczególnym miejscem na mapie stolicy. Dzięki niemu można znaleźć się w świecie dzikiej przyrody, nie opuszczając centrum wielkiego miasta.

Reklama

Niektóre drzewa sadzone były jeszcze w XIX wieku ręką profesora Michała Szuberta, założyciela Ogrodu. Należy do nich przybysz z dalekich Chin, miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba), którego wachlarzowaty liść stał się symbolem Ogrodu. Poza rzadkimi i niezwykłymi roślinami można tu znaleźć również pamiątki naszej historii, takie jak fundament Świątyni Opatrzności, która miała powstać właśnie w tym miejscu dla uczczenia uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Ogród Botaniczny UW został założony w 1818 roku dzięki staraniom profesora botaniki Michała Szuberta. Położony na terenie dawnych Ogrodów Królewskich, w północnej części Łazienek, zajmował powierzchnię 22,5 ha i obejmował również szklarnie królewskie wraz ze Starą Pomarańczarnią.  W 1834 roku zamknięto Uniwersytet i zmniejszono powierzchnię Ogrodu o ¾ (tak okrojona pozostała ona do dziś). Podczas powstania warszawskiego legły w gruzach wszystkie budynki ogrodowe oraz szklarnie, teren parku stał się cmentarzyskiem dawnych bogatych kolekcji. Po wojnie starano się stopniowo odbudować Ogród. Pełną historię znajdziecie na stronie Ogrodu

– Mamy nadzieję, że urok Ogrodu zachęci wszystkich zwiedzających do częstych powrotów i spędzenia przyjemnych chwil w cieniu ogromnego buka, jednego z naszych opiekuńczych duchów. Liczymy na to, że urok tego miejsca zachęci wszystkich do częstych do nas powrotów. Spacerujcie, podziwiajcie, odpoczywajcie i odwiedzajcie nas najczęściej jak możecie  – zapraszają pracownicy Ogrodu Botanicznego UW. 

Ogród Botaniczny jest otwarty dla zwiedzających od wiosny do jesieni, we wszystkie dni tygodnia, także w dni świąteczne. Organizowane są tam różne imprezy przyrodnicze, szczegóły, a także informacje o godzinach otwarcia i biletach znajdziecie tutaj.

Mamy dla Was fotogalerię z pierwszego, wiosennego spaceru po tym niezwykle urokliwym miejscu. 

Fot. Antonina Zalewska, inne teksty naszej autorki znajdziecie tutaj.

 

 

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *