Jedyny taki różowy most w Polsce, a może i na świecie

Do 1916 roku w tym miejscu istniał drewniany most zwodzony, rok później oddano do użytku stalowy Most Hindenburga, który został zniszczony podczas wojny. Pod koniec lat 40. most wybudowano od nowa. Był stalowo-szary i nie przyciągał uwagi. Dopiero w latach 90.  zorganizowano konkurs na pomalowanie go na jakiś inny kolor. Dziś nazywa się Mostem Tolerancji, ale nieoficjalnie głogowianie mówią o nim różowy most. 

Reklama

Most Tolerancji  na Odrze w Głogowie w województwie dolnośląskim łączący ulicę Brama Brzostowska, przebiegającą między Starym Miastem a Zamkiem Książąt Głogowskich z ulicą Kamienna Droga na Ostrowie Tumskim. W roku 2005 otrzymał obecną nazwę. 

Jak podaje Wikipedia, inicjatywa przemalowania przeprawy wyszła od Andrzeja Leszka Szczypienia, który zaproponował lokalnej telewizji przeprowadzenie plebiscytu na ten temat. Do głosowania wybrał pięć projektów kolorystycznych, każdy w trzech odcieniach: wrzosowo-różowy (pomysł jego córki Nataszy) oraz żółty w trzech odcieniach, niebieski w trzech odcieniach, czerwony w trzech odcieniach i zielony w trzech odcieniach sporządzonych przez głogowskiego artystę Zygmunta Stachurę. W głosowaniu przeprowadzonym przez lokalne medium głogowianie wybrali kolor wrzosowo-różowy. Zarząd Miasta Głogowa ostatecznie przyjął dwa odcienie koloru wrzosowego.

Głogów to jedno z najstarszych miast Polski. Ten słowiański gród Dziadoszan, a potem gród Mieszka I, od czasów Bolesława Krzywoustego znany jest w historii Polski z bohaterskiej “Obrony Głogowa” w 1109 roku  Prawa miejskie uzyskał w 1253 roku. 

ZOBACZ TAKŻE:

Niekonwencjonalna promocja miasta z bogatą historią

Reklama