Jedyny taki most w Polsce

Most Pauliński w Toruniu jest ewenementem w skali kraju. Niestety, na co dzień jest niedostępny dla zwiedzających. 17 czerwca trafia się jednak wyjątkowa okazja, aby zobaczyć to niezwykłe miejsce!

Chociaż nie zachował się w pełni to w podziemiach ulicy Most Pauliński można podziwiać oryginalne i zachowane przęsła. To niedostępna na co dzień atrakcja Torunia. Znajduje się w miejscu leżącym na prywatnej posesji, dlatego jego zwiedzanie ogranicza się do wybranych dni i najczęściej przypada z okazji święta ulicy Most Pauliński. Most powstał nad niewielką doliną rzeczną, która wyżłobił na długo przed założeniem miasta nieistniejący dziś strumień Postolec. Początkowo była to drewniana konstrukcja jednak wraz z rozwojem miasta i wzrastająca liczbą mieszkańców w 1386 roku wybudowano murowaną przeprawę. Sama konstrukcja składa się z czterech murowanych przęseł i piątego, drewnianego najprawdopodobniej zwodzonego, które było jedną linii obrony przed bramą Paulińską (dziś również nieistniejąca). Sam most był również ufortyfikowany i pełnił funkcję obronną niemal do schyłku XVII wieku – opowiada przewodnik miejski po Toruniu Paweł Bukowski. – W tym czasie zaczęto osuszać fosy i utracił on swoją rolę obronną, wówczas jego przestrzeń zaadaptowano budując tam kramy i warsztaty rzemieślnicze. W XVIII w. pojawiają się także domy, które są widoczne do dziś. Dziś jest to niebywała atrakcja turystyczna, dzięki której możemy dowiedzieć się więcej o mniej znanych dziejach tego fragmentu miasta – dodaje nasz rozmówca.

Gdzie, kiedy, za ile? Podziemia będzie można zobaczyć już w najbliższą niedzielę w ramach Święta Mostu Paulińskiego. W tym roku impreza odbędzie się 17 czerwca, start od g. 10. Warto zatem niezwłocznie skontaktować się z Pierogarnią Stary Toruń i zapytać o wejściówki. W ramach atrakcji, oprócz prezentacji w podziemiach mostu, będzie można wziąć udział w grze miejskiej, licznych konkursach i pokazach oraz posmakować pierogów przygotowanych przez organizatorów.

fot. Michał Zaręba

 

WieleLiter.pl