Zadziwiająca pomyłka! Samolot afrykańskiej linii pomylił lotniska (video)

Do niecodziennej sytuacji doszło wczoraj w Zambii. Samolot lecący z Etiopii pomylił lotniska i wylądował na nieczynnym pasie budowanego nowego lotniska. Żeby było mało, tego samego dnia inny samolot był bliski identycznej pomyłki. Przerwał lądowanie i odleciał na właściwe lotnisko.

Jak donosi serwis onemileatatime.com 4 kwietnia samolot Boeing 737-800 w wersji cargo należący do Ethiopian Airlines miał zaplanowany lot z Addis Abeby do leżącego w Zambii Ndola. Lądowanie miało nastąpić na Międzynarodowym Lotnisku im Simon Mwansa Kapwepwe leżącego na wschód od miasta. Z nieznanych przyczyn 18-letni samolot wylądował na będącym w trakcie budowy nowym lotnisku Copperbelt International Airport leżącym na północny zachód od miasta. Czym wywołał nie lada zdziwienie robotników pracujących na budowie.

 

 

Ethiopian landing at the new Copperbelt International instead of the current Ndola airport.

Opublikowany przez Byrona Lutzkego Niedziela, 4 kwietnia 2021

Sytuacja bardzo niecodzienna, ale jeszcze bardziej nieprawdopodobne, że tego samego dnia inny samolot także należący do Ethiopian Airlines Boeing 737-800 również lecący z Addis Abeby do Ndola pomylił lotniska i rozpoczął podejście do lądowania na budowanym Copperbelt International Airport. W tym przypadku pilot przerwał manewr i odleciał na właściwe lotnisko.

Co było przyczyną takiego zachowania dwóch pilotów trudno powiedzieć, ale należy oczekiwać rozpoczęcia dochodzenia w tej sprawie. Obydwa lotniska oddalone są od siebie o niespełna 20 kilometrów.

 

Do podobnego incydentu doszło kilka lat temu w Polsce. W 2014 roku samolot Bombardier CRJ700 lecący z Frankfurtu wylądował na lotnisku Pyrzowice w Katowicach. Jednak zamiast na pasie startowym wylądował na wówczas będącej w budowie nowej drodze startowej oddalonej w budowie od używanego wtedy pasa o kilkadziesiąt metrów. Żadnemu z 51 pasażerów oraz nikomu z członków załogi nic się nie stało. Samolot aby przemieścić się na właściwy pas musiał najpierw wystartować z tego pasa będącego w budowie. Zapewne taka sama sytuacja będzie miała miejsce z samolotem Ethiopian Airlines.

WieleLiter.pl