6 niezwykłych ciekawostek o alkoholu

Czy wiecie że białe wino może powstać z białych winogron, a kolor oczu „zdradzić” jak Twój organizm reaguje na alkohol? I czy mięsień piwny naprawdę istnieje? Sprawdźcie, czego jeszcze o alkoholu nie wiedzieliście! Warto zerknąć zwłaszcza przed wyjściem na imprezę, a następnie zaskoczyć znajomych nowo zdobytą wiedzą. ;-)

1. Czy wiesz, że kolor oczu może „zdradzać” jak Twój organizm reaguje na alkohol?

To, w jaki sposób alkohol oddziałuje na organizm człowieka zależy od wielu czynników. Ale czy wiedzieliście, że nie bez znaczenia jest poziom hormonu, produkującego melaninę – pigment barwiący oczy i skórę? Osoby o brązowych oczach mają mniejszą tolerancję na alkohol niż ludzie o oczach niebieskich.

2. Dlaczego po alkoholu robimy się głodni?

Badania wykazują, że po spożyciu alkoholu zwiększa się wrażliwość mózgu na bodźce, również te związane z jedzeniem. Aromat jedzenia jest bardziej wyczuwalny, dlatego często po spożyciu alkoholu robimy się głodni.

3. Czy wiecie, co oznacza słowo „aperitif”?

To napój alkoholowy, o średniej zawartości 18-35 procent. Jest podawany przed posiłkiem w celu pobudzenia apetytu. Słowo „aperitif” pochodzi od łacińskiego aperitivus i oznacza otwieracz.

4. Whisky z Japonii?

Myśląc o „whisky”, nasze skojarzenia najczęściej skierowane są w stronę Szkocji. Okazuje się jednak, że jedne z najlepszych whisky spoza Szkocji produkowane są w Japonii. Prestiżowy „Whisky Magazine” przeprowadził test, podczas którego koneserzy próbujący japońskie i szkockie whisky, nie byli w stanie ich odróżnić. Co więcej, trunek z Kraju Kwitnącej Wiśni został oceniany wyżej.

5. Wino – białe, czerwone a może niebieskie?

Niebieskie wino? Ten nietypowy, hiszpański trunek produkowany jest z czerwonej i białej odmiany winogron. Swój szlachetny kolor zawdzięcza dwóm naturalnym barwnikom: antocyjanom pozyskiwanym ze skórek winogron oraz indygo, pochodzącym z rośliny o nazwie urzet barwierski.

6. Mięsień piwny – czy istnieje?

Określenie „mięsień piwny” weszło do naszego języka na stałe, chociaż w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z anatomią! Okazuje się jednak, że za dodatkowe kilogramy w okolicy brzucha nie jest odpowiedzialne jedynie piwo, ale przede wszystkim przekąski, jakie do niego jemy – chipsy, słone paluszki, orzeszki czy pizza. Problem „piwnego brzuszka” dotyczy najczęściej mężczyzn, a wynika to z naturalnych predyspozycji odkładania się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Więcej informacji znajdziecie na pijodpowiedzialnie.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Kupują wino, ale go nie piją