Box z upominkami dla dziecka? Uważaj na te oferty!

Fałszywe konkursy to prawdziwa zmora Facebooka. Atrakcyjne nagrody, takie jak smartfony, laptopy czy bony upominkowe, zachęcają do kliknięcia podejrzanych linków i podania swoich danych. Co cyberprzestępcy wymyślili tym razem?

Na Facebooku krążą posty konkursowe, w którym oszuści informują o możliwości wygrania Baby Box’a, czyli pudełka z atrakcyjnymi upominkami dla dziecka. Nagroda wydaje się kusząca, zawiera nie tylko zabawki, ale także przydatne akcesoria i zestawy kosmetyków pielęgnacyjnych dla niemowlaka.

Jak wygląda mechanizm oszustwa?

Pomysł oszustów jest bardzo prosty, a zarazem skuteczny. Użytkownik zachęcony nagrodami klika link umieszczony w poście na Facebooku. Następnie zostaje przekierowany na stronę łudząco podobną do serwisu Allegro. Tam widnieje informacja o wygranej oraz konieczności podania informacji teleadresowych, a także danych karty w celu “weryfikacji” i “opłacenia przesyłki”. Właśnie w ten sposób wrażliwe informacje trafiają w ręce oszustów — informuje Karolina Kmak, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa CyberRescue. 

Po podaniu danych dochodzi do aktywacji płatnej subskrypcji, a pieniądze cyklicznie pobierane są z konta użytkownika.

Co zrobić, jeśli moje dane trafiły na fałszywą witrynę?

  • Nie panikuj! Koniecznie wyzeruj limity na karcie oraz ją zastrzeż. Następnie poinformuj o incydencie swój bank, a także prześlij nam fałszywą stronę — zgłosimy ją do zablokowania.
  • Ostrzegamy!
  • Nie klikaj w linki z nieznanych źródeł.
  • Nigdy nie podawaj żadnych danych na nieznanych stronach.
  • Dokładnie weryfikuj adres witryny, zanim cokolwiek na niej wpiszesz.
  • Sprawdzaj, czy dana marka organizuje taki konkurs.

Oszuści w Internecie są coraz bardziej wyrachowani. Stale wymyślają nowe sposoby wyłudzania danych i pieniędzy. Zachowaj ostrożność, nie daj się nabrać na łatwe obietnice i kuszące nagrody. Śledź nasze najnowsze wpisy, żeby nie paść ofiarą oszustwa!

Pamiętaj, że jeśli podczas przeglądania social mediów natkniesz się na fałszywe konkursy, warto je zgłosić administracji serwisu. Dzięki temu możesz uchronić innych użytkowników przed utratą pieniędzy!

ZOBACZ TAKŻE:

Sławomir Mentzen nie żyje? Czyli jak oszuści wykorzystują znane twarze

Fot., źródło mat. prasowe