Praca w TikToku? Uważaj na nowe oszustwo

W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost liczby fałszywych ofert pracy. Są one publikowane na różnego rodzaju platformach rekrutacyjnych oraz w mediach społecznościowych. Ten problem dotyka nie tylko kandydatów poszukujących zatrudnienia, ale także uczciwe firmy, które mogą mierzyć się z falą krytyki od potencjalnych kandydatów. Teraz cyberprzestępcy podszywają się pod rekruterów TikToka i oferują ogromne zarobki. Nie daj się nabrać!

Praca w TikToku – posada marzeń?

“Cześć, jestem z zespołu HR TikTok i piszę do Ciebie. Pilnie potrzebujemy 100 pracowników do pracy online…” – tak brzmi fragment fałszywej wiadomości. Oszuści oferują znakomitą stawkę dzienną (od 1000 do 3000zł). Proszą o kontakt poprzez WhatsApp i oferują dodatkową premię za odpowiedź zwrotną na podany numer.

Gdzie jest haczyk?

— Na pierwszy rzut oka, nie ma tutaj potencjalnego zagrożenia. Nic bardziej mylnego! Odpowiedź na wspomnianą wiadomość potwierdza, że Twój numer jest aktywny. Możesz przez to otrzymywać większą ilość wiadomości typu SPAM i niechcianych połączeń. Oprócz tego, fałszywy rekruter może próbować wyłudzić Twoje dane osobowe do fikcyjnej umowy. Bardzo często oszuści wyłudzają także spore pieniądze pod pretekstem opłaty za szkolenie, którą zwrócą. W rzeczywistości, po przelaniu środków kontakt się urywa. — ostrzega Elwira Charmuszko, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.

Co robić?

  • nie odpowiadaj na wiadomość

  • zablokuj nadawcę

  • nie klikaj linków przesłanych przez nieznanych nadawców

— Pamiętaj, że wiarygodni rekruterzy zazwyczaj nie kontaktują się w ten sposób z kandydatami. Uważaj na deklaracje ogromnych zarobków w ofertach pracy i zerowe wymagania. W tym przypadku, warto mieć na uwadze, że TikTok to ogromna korporacja, która nie szuka sama pracowników i nie wysyła do losowych osób wiadomości z ofertą. — informuje Elwira Charmuszko.

ZOBACZ TAKŻE:

Sławomir Mentzen nie żyje? Czyli jak oszuści wykorzystują znane twarze

Fot., źródło mat. prasowe Cyber Rescue