Jak przetrwać kaca. Warto zerknąć już dziś

Ból głowy, odwodnienie, zmęczenie, a także nadwrażliwość na światło i hałas, rozdrażnienie, zawroty głowy, nudności czy wymioty. Nasilenie tych objawów zależy od organizmu i ilości spożytego wcześniej alkoholu. Wielu z nas spotkało się z tym zjawiskiem i wówczas najczęściej powtarzanym zdaniem jest: „Już nigdy więcej nie piję”. Mowa oczywiście o kacu, który zaczyna się od 8 do 12 godzin po ostatnim spożyciu napoju alkoholowego.

Na temat tego jak pozbyć się kaca, powstała niezliczona ilość opowieści, ale, jak podkreślają autorzy kampanii „Alkohol. Zawsze Odpowiedzialnie”,  jedynym naprawdę skutecznym sposobem na uniknięcie kaca pozostaje rozsądne picie. Najgorszą rzeczą, jaką można zrobić, jest wypicie alkoholu następnego dnia, czyli tzw. klina. W ten sposób jedynie przedłuża się stan zatrucia organizmu i następuje jego dalsze odwodnienie. Odwodnienie organizmu, którego efektem jest ból głowy oraz uczucie pragnienia, powoduje także picie kawy lub innych napojów zawierających kofeinę. Złym pomysłem jest również branie lekarstw przed snem. Dodatkowa substancja tylko obciąży organizm i spowolni proces przetwarzania alkoholu.

Najważniejszą czynnością, która pomoże w przetrwaniu kaca, jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Należy pić dużo wody i soków, niewskazane jest spożywanie napojów zawierających kofeinę.

Ważne, aby po przebudzeniu zjeść zdrowy posiłek. Poranny ból głowy jest spowodowany tym, że rozkładanie alkoholu przez organizm powoduje spadek cukru we krwi. Lepiej więc „dzień po” nie odmawiać sobie jedzenia. Głód zwiększy tylko efekt niskiego poziomu cukru. Artykuły polecane do spożywania to węglowodany złożone: krakersy, bułeczki, chleb, kasze lub makaron.

Powyższe porady mogą jedynie pomóc w przetrwaniu kaca. Najlepszym lekarstwem jest jednak czas. Po około 8-24 godzinach od momentu pojawienia się kaca objawy powinny minąć. :-)

ZOBACZ TAKŻE:

Sprawdź ile możesz wypić dziś alkoholu

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło Pijodpowiedzialnie.pl. Przypominamy, że alkohol jest tylko dla osób pełnoletnich i w rozsądnych ilościach. Powyższe informacje mają charakter informacyjno-edukacyjny i nie mogą być traktowane jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.