Sprawdź ile możesz wypić dziś alkoholu

Warto zerknąć na ten tekst przed wieczorną imprezą i sprawdzić czy i ile można wypić trunków. Alkohol składa się z bardzo małych cząsteczek, które wchłaniane są do krwi i wraz z nią wędrują po całym organizmie. Dlatego mogą mieć negatywny wpływ na różne organy. Kiedy alkohol dociera do mózgu, powoduje zmiany nastroju i samopoczucia.

Amerykański instytut NIAAA (National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism) przeprowadził badania w celu ustalenia dawki alkoholu, której spożycie stanowi minimalne ryzyko dla organizmu.

Minimalne ryzyko spożycia alkoholu

W oparciu o te badania ustalono, że dla mężczyzn dopuszczalną dawką są cztery standardowe dawki* alkoholu na dzień, ale nie więcej niż 14 w ciągu całego tygodnia, z zachowaniem dwóch dni abstynencji.

Kobiety charakteryzują się większą podatnością na negatywne skutki spożycia alkoholu, dlatego dla nich dopuszczalną dawką są trzy (lub mniej) standardowe dawki alkoholu i nie więcej niż 7 w tygodniu, również z zachowaniem dwóch dni abstynencji.
Nie przekraczając ww. dawek, pozostaje się w tzw. strefie niskiego ryzyka, to jest w strefie, w której zagrożenie zdrowia organizmu jest minimalne.

Powyższe dawki dotyczą tych momentów naszego życia, w których możliwe jest spożywanie alkoholu. Nie dotyczy więc sytuacji, gdy wiemy, że będziemy prowadzić samochód, oraz kobiet w ciąży. Obowiązuje bowiem wówczas bezwzględny zakaz spożywania alkoholu.

Ryzykowne spożywanie alkoholu

To spożywanie alkoholu w sposób, który może spowodować poważne szkody w organizmie człowieka – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jest to picie alkoholu w nadmiernych ilościach i w sytuacjach, w których nie powinno się go spożywać, np. podczas ciąży, gdy zażywamy leki lub jest to niewskazane z powodu choroby. Takie spożywanie alkoholu może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Szkodliwe picie alkoholu

To picie alkoholu w sposób powodujący szkody zdrowotne zarówno somatyczne (np. uszkodzenie wątroby, nadciśnienie tętnicze), jak i psychiczne (stany depresyjne, stany lękowe, drażliwość, nadpobudliwość).

Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii “Alkohol. Zawsze odpowiedzialnie.”, która porusza temat świadomego i odpowiedzialnego spożywania alkoholu. Jej głównym celem jest edukowanie, że bez względu na rodzaj alkoholu jakie spożywamy jest w nim obecna taka sama substancja czyli C2H5OH. Dlatego też każdy alkohol, niezależnie od rodzaju i podanych procentów zawartości alkoholu, należy pić odpowiedzialnie.

ZOBACZ TAKŻE:

Co się stanie, gdy rzucisz alkohol? (video)

* Standardowa dawka alkoholu: 250 ml piwa (5%) = 100 ml wina (12%) = 30 ml wódki (40%) Fot. główne ma charakter poglądowy. Źródło pijodpowiedzialnie.pl