Komunijne prezenty. Czy zawsze muszą być materialne?

Maj to miesiąc, kiedy odbywają się w wielu miejscach w Polsce Pierwsze Komunie. To uroczystości, które oprócz wymiaru duchowego są także ważną okazją do zorganizowania rodzinnego przyjęcia i obdarowania dziecka przystępującego po raz pierwszy do Komunii prezentami. Jaki charakter według Polaków powinny mieć takie upominki?

Jak wynika z badania „Jak Polacy dobierają prezenty do okazji” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń aż 35% respondentów uważa, że z okazji Pierwszej Komunii można dziecku podarować wciąż rower. Jest to nadal często pojawiający się na przyjęciu komunijnym upominek, ale w coraz bogatszym wydaniu, z amortyzatorem, dużą ilością przerzutek, a nawet z elektrycznym wspomaganiem. Alternatywą do rowerów są modne już od kilku sezonów elektryczne hulajnogi.

Zdaniem 28% uczestników badania, komunijny prezent powinien być drogi i materialny, jak na przykład laptop, smartfon czy aparat fotograficzny. Elektroniczny sprzęt to obecnie jeden z najczęściej wybieranych upominków komunijnych.

Wśród respondentów badania „Jak Polacy dobierają prezenty do okazji” jest jednak także grupa 22% ankietowanych, która uważa, że warto iść z duchem czasu i wybierać prezenty w formie przeżyć i voucherów.

Podarowanie dziecku prezentu w postaci emocji jest szansą na zrobienie dla niego czegoś, co zapamiętają na całe życie. Wśród przeżyć, które można podarować z okazji Pierwszej Komunii jest na przykład lot w tunelu aerodynamicznym, lekcja na ściance wspinaczkowej czy nauka jazdy konnej. Wybór takich prezentów jest duży, trzeba jednak mieć na uwadze, że każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia. Odpowiednio dobrany i dopasowany do zainteresowań upominek w formie przeżycia może być motywacją do odkrycia nowej pasji i powodem dużej radości. – mówi Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń.

Jedną z największych zalet upominków w formie przeżyć jest to, że mogą dać dzieciom niezapomniane wrażenia. Dzięki nim młody człowiek może przeżyć przygodę, spędzić czas w sposób aktywny i twórczy, rozwijać wyobraźnię czy zdobywać nowe umiejętności. Jak pokazują badania, tradycyjne prezenty w postaci przedmiotów materialnych dają tylko chwilową radość. Szybko przyzwyczajamy się do posiadania nowego nawet długo oczekiwanego przedmiotu. Jego obecność w krótkim czasie staje się dla nas czymś zupełnie normalnym. Prezenty oparte na emocjach i doświadczeniach potrafią zapewnić dłuższe uczucie szczęścia. 

Najważniejszą cechą prezentu jest element zaskoczenia, jak twierdzi 39% respondentów badania „Jak Polacy dobierają prezenty do okazji”. Zdaniem 31% ankietowanych kluczowe jest uszczęśliwienie odbiorcy. Z kolei 15% sądzi, że upominek powinien być dobrze dopasowany do wieku i zainteresowań osoby, którą chcemy obdarować.

Prezenty są jednym z istotnych elementów rodzinnych, komunijnych przyjęć, jednak zmienia się ich charakter i wartość. Obecnie tylko 15% zapytanych Polaków uważa, że upominki z okazji Pierwszej Komunii powinny nawiązywać do duchowego aspektu tej uroczystości.

ZOBACZ TAKŻE:

Komunia w domu – czy to możliwe?

W materiale prasowym wykorzystano dane z badania „Jak Polacy dobierają prezenty do okazji” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1283 respondentów.