Bestsellerowa saga Millennium powraca

Już w 2023 roku Wydawnictwo Czarna Owca wyda kontynuację bestsellerowej Trylogii Millennium Stiega Larssona. Jej autorką jest wielokrotnie nagradzana szwedzka pisarka Karin Smirnoff.

Seria Millennium sprzedała się w ponad 100 milionach egzemplarzy na całym świecie i została opublikowana w ponad 50 krajach. Jej twórca, Stieg Larsson zmarł przed premierą pierwszego tomu. Po jego śmierci David Lagercrantz napisał kolejne trzy tomy o dalszych losach hakerki Lisbeth Salander i dziennikarza Mikaela Blomkvista: Co nas nie zabije (wyd. pol. 2015), Mężczyzna, który gonił swój cień (wyd. pol. 2017), Ta, która musi umrzeć (wyd. pol. 2019).
W Polsce seria Millennium sprzedała się do tej pory w nakładzie 2,5 mln egzemplarzy.

W Szwecji siódma część pod tytułem Havsörnens skrik (Krzyk orła morskiego) ukaże się 4 listopada 2022 roku nakładem Wydawnictwa Polaris.
Karin Smirnoff, podobnie jak jej poprzednik, ma napisać trzy książki, które będą ukazywać się w odstępach dwuletnich. Autorka o nowym wyzwaniu mówi tak: Bez wahania zgodziłam się na ten projekt, mimo że odsuwa on moje własne pomysły na powieści na dalszą przyszłość. Połączenie niezapomnianych postaci i dużego zaangażowania społecznego wciąż fascynuje czytelników. Będę nadal opierać się na głównych tematach Stiega Larssona, takich jak przemoc, nadużycia władzy współczesne nurty polityczne. Ponieważ mieszkam w północnej Szwecji, nie jest wykluczone, że Salander, Blomkvist i ich przyjaciele trafią właśnie tutaj.

Karin Smirnoff jest szwedzką pisarką, dziennikarką i bizneswoman. Autorka powieści Pojechałam do brata na południe. Jest to pierwszy tom trylogii o Janie Kippo, który w 2018 roku został nominowany do Nagrody Augusta. Podobnie jak dwa kolejne tomy: Jedziemy z matką na północ i Jadę wreszcie do domu zyskały status bestsellera. Jej książki w samej w Szwecji sprzedały się w nakładzie 700 tysięcy egzemplarzy.

ZOBACZ TAKŻE:

Wychowały się na nim pokolenia Polaków. Pan Kleks powraca (zwiastun video)