Proszę Państwa to jest Miś, który świętuje właśnie dziś

Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Koralgol, Yogi, Gumisie, Padddington, Balloo z „Księgi Dżungli”, Kenai z „Mój brat niedźwiedź” czy Troskliwe Misie. – Nie obejdzie się bez misia – podkreśliła w swoim wierszu Maria Czerkawska. Większość z nas miała w dzieciństwie swojego ukochanego misia, któremu powierzała wszystko troski i sekrety. Dziś ta wyjątkowa maskotka i bohater wielu bajek obchodzi swoje święto.

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W tym momencie pojawiają się dwie ciekawe genezy powstania tej zabawki – jedna wywodzi się z Europy, druga z USA.

Europejska historia misia-zabawki rozpoczęła się w końcu XIX wieku. Pojawia się w niej Margarete Steiff, niemiecka inwalidka sparaliżowana wskutek choroby Heinego-Medina, która szyła różne pluszowe zabawki-zwierzątka. Najpierw były to słonie, później misie. Jej siostrzeniec Richard Steiff w 1880 roku wpadł na pomysł, aby ulepszyć ich konstrukcję i założyć firmę, produkującą takie zabawki. Pluszowe maskotki podbiły serca wielu osób, a w 1902 roku trafiły także za Ocean.

Można też spotkać inną wersję historii powstania tego pluszaka. Otóż w 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora „Teddy” Roosevelta, jego towarzysz łowów postrzelił młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. W ciągu kilku lat przedsiębiorca stał  milionerem i misiowym potentatem.

ZOBACZ TAKŻE:

Czytanie jest dobre, mówili. Uwierzyłeś? ;-)

Źródło Wikipedia

WieleLiter.pl