Urlop od snu – jak sobie z nim radzić po urodzeniu dziecka

Przyjście maluszka na świat to wydarzenie pełne radości, ale też wyzwań. Początkowy okres macierzyństwa wymaga szczególnej uważności na potrzeby dziecka oraz zmiany harmonogramu codziennego życia. Efektem jest często niedobór snu.

O tym, jak sobie z nim radzić, opowiada Aleksandra Łoniewska – ekspertka marki Mama i ja oraz specjalistka od dziecięcego snu i rozwoju. W trakcie nocy organizm człowieka przechodzi przez różne fazy snu i zasada ta dotyczy również dzieci. Dlatego pierwszym krokiem do uregulowania kwestii związanych z wypoczynkiem jest umiejętność rozróżniania poszczególnych faz.

Gdy dziecko śpi, naprzemiennie występują 2 fazy snu. Pierwszą z nich jest płytka faza snu aktywnego – REM, w której trakcie wzmacniane jest dojrzewanie układu nerwowego niemowlęcia. Druga faza – spokojnego, głębokiego snu – nazywa się NREM i umożliwia organizmowi pełną regenerację. To w tej fazie najlepiej jest odkładać maluszka do łóżeczka, najlepiej w jego własnym pokoju – mówi Aleksandra Łoniewska.

Faza snu aktywnego u malutkich dzieci

Im młodsze jest niemowlę, tym więcej czasu spędza w fazie snu aktywnego, co może powodować komplikacje w zaśnięciu na całą noc. Trzeba pamiętać o tym, że organizm maluszka dopiero uczy się różnych funkcji, a płynne przechodzenie do snu głębokiego jest na początku utrudnione. Skutkiem często jest wybudzanie się i płacz – dziecko potrzebuje dalszego snu i odpoczynku, ale nie potrafi jeszcze przejść w głębszą, spokojną fazę snu.

Fazę snu aktywnego charakteryzuje kilka cech, które należy przeczekać. Są to: mruczenie, jęczenie, ssanie, niespokojne oddychanie, ruch paluszkami, uśmiechanie czy marszczenie się – podkreśla Aleksandra Łoniewska.

Przed odłożeniem dziecka warto wykonać prosty test, podnosząc jego rączkę. Jeśli rączka swobodnie opadnie, a dziecko nie będzie powstrzymywało swoją siłą tego procesu, oznacza to, że śpi spokojnie i nie powinno się obudzić przy kładzeniu do łóżeczka.

Faza snu głębokiego, czyli spokojna regeneracja

Dziecko znajdujące się w fazie snu głębokiego jest spokojne i wyciszone. Jego oddech jest regularny, a ciało nie porusza się. To czas, w którym organizm wypoczywa.

W pierwszych 3 miesiącach życia maluszka rozkład faz snu aktywnego i głębokiego wynosi po 50%. Między 3 a 6 miesiącem udział fazy snu głębokiego wzrasta do 60%, a między 6 a 12 miesiącem osiąga 65% – podkreśla ekspertka.

Po 1 roku życia faza snu głębokiego trwa 70% czasu w całym cyklu snu. Między 2 a 3 rokiem dziecka jest to 73%, a dopiero pomiędzy 3 a 5 rokiem życia sen dziecka zaczyna przypominać sen osoby dorosłej i faza snu głębokiego trwa przez 80% nocy.

Jak wspomagać sen maluszka?

Przy regulowaniu procesów związanych ze snem bardzo duże znaczenie ma dieta – zarówno karmiącej mamy, jak i dziecka, które ukończyło 6 miesiąc życia. Dzieci powinny jeść ostatni posiłek 40 minut przed snem nocnym, a dorośli – 2 godziny przed położeniem się spać. Dzięki temu procesy trawienne nie powodują zakłóceń snu. Należy pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody, takiej jak np. niegazowana, certyfikowana woda źródlana Mama i ja, opracowana z myślą o potrzebach mam i małych dzieci.

Woda pozytywnie wpływa na produkcję kobiecego pokarmu oraz reguluje ważne procesy fizjologiczne. Organizmy mamy i dziecka będą lepiej funkcjonować, zasypiać, odpoczywać, szybciej się regenerować i sprawniej przechodzić z pierwszej fazy snu w drugą, gdy zostaną odpowiednio nawodnione w ciągu dnia. Woda Mama i ja jest niskosodowa i niskozmineralizowana, dzięki czemu może być spożywana przez osoby w każdym wieku, już od pierwszych chwil życia – zaznacza Aleksandra Łoniewska.

Urlop od snu jest wpisany w życie mamy, zanim dziecko nauczy się płynnie przechodzić w fazę snu głębokiego. Zadbanie o komfortowe warunki do wypoczynku, zniwelowanie bodźców, odpowiednie nawodnienie oraz zsynchronizowanie czasu odpoczynku z rytmem dobowym maluszka z pewnością pomoże przetrwać ten czas.

Aleksandra Łoniewska: Z wykształcenia magister Zarządzania Innowacją, jednak od kilku lat z zamiłowaniem pracuje jako ekspertka snu i rozwoju dzieci do 4 r.ż. oraz prowadzi konsultacje online poświęcone tej tematyce. Ukończyła liczne kursy dotyczące rozwoju dzieci w wieku 0-6 lat oraz przyczyn zaburzeń snu u najmłodszych. Na swoim koncie ma również autorskie przedsięwzięcie opieki edukacji domowo-rozwojowej dzieci do 3 r.ż. a także projekt wywiadów na żywo za pośrednictwem mediów społecznościowych, w których rozmawia z ekspertami z różnych dziedzin – w tym psychologami, położnymi i fizjoterapeutami. Organizuje na Podlasiu cotygodniowe spotkania dla mam (wioska wsparcia) oraz warsztaty leśne dla całych rodzin.

ZOBACZ TAKŻE:

Sześć sposobów na zdrowy sen małego dziecka

Fot. ma charakter poglądowy; źródło mat. prasowe