Co zrobić, gdy po przylocie okaże się, że nasz bagaż nie doleciał lub został uszkodzony

Europejskie Centrum Konsumenckie i UOKiK wskazują, jak postępować, gdy po przylocie okaże się, że nasz bagaż nie doleciał lub został uszkodzony. Zapoznaj się z poradami i pamiętaj o terminowej reklamacji.

POSTĘPOWANIE PRZED WYLOTEM

 1. Zachowaj rachunek za walizkę!
 2. Zrób zdjęcia zawartości swojej walizki. 
 3. Jeżeli to możliwe – oznacz ją np. naklejką, wstążką itp.!
 4. Upewnij się za przewóz jakich rzeczy, linia lotnicza nie bierze odpowiedzialności. Informacji szukaj w ogólnych warunkach przewozu danego przewoźnika. Wśród tych przedmiotów możesz znaleźć np. biżuterię lub produkty szybko psujące się. 

Przykładowa sprawa

Konsument z Polski podróżował do Wielkiej Brytanii. Do bagażu zapakował duże ilości produktów mięsnych. W wyniku kilkudniowego opóźnienia bagażu – jego walizka została zutylizowana. Pasażer nie mógł w tym wypadku liczyć na odszkodowanie za zniszczenie bagażu.

 1. Obserwuj informacje dotyczące lotniska, z którego planujesz podróż – szczególnie w czasie wakacji. Może się okazać, że w związku z kolejkami do odprawy bagażowej lub odprawy bezpieczeństwa – warto pojawić się na lotnisku wcześniej niż 2 godziny przed wylotem. 

POSTĘPOWANIE PO PRZYLOCIE 

 1. Udaj się do biura rzeczy zagubionych i znalezionych na lotnisku (ang. Lost & Found). 
 • Poproś o wydanie raportu PIR Property Irregularity Report) tzw. Raport Niezgodności Bagażowej – to nie jest reklamacja! Opuszczenie lotniska bez PIR jest równoznaczne z tym, że bagaż został odebrany w stanie dobrym. 
 • W punkcie Lost & Found dokładnie opisz swoją walizkę – to może przyspieszyć jej odnalezienie
 • Wskaż pracownikowi adres, na który powinni dostarczyć Twój bagaż.
 • Jeżeli Lost & Found jest zamknięte/ nieczynne (przykładowo o godzinie 2 w nocy) – zgłoś problem z bagażem osobie z lotniska – zachowaj potwierdzenie, zrób zdjęcie zamkniętego punktu. 

OCZEKIWANIE NA OPÓŹNIONY BAGAŻ

 1. Jeżeli musisz ponieść niezbędne wydatki w czasie oczekiwania na bagaż, zachowaj rachunki/paragony za rzeczy pierwszej potrzeby, który jesteś zmuszony/zmuszona kupić (np. bieliznę, środki higieniczne, kurtkę w przypadku, gdy podróżujemy do kraju o niższej temperaturze). 
 2. Z doświadczenia ECK wynika, że linia lotnicza może odmówić zwrotu za zakup towarów luksusowych lub rzeczy, które nie są niezbędne. 
 3. Po odebraniu walizki, sprawdź przy kurierze, czy nie jest uszkodzona i czy w niej niczego nie brakuje. Ewentualne szkody, zaznacz w protokole odbioru i poproś kuriera o podpis.  

REKLAMACJA

 1. Pisemną reklamację wyślij w ciągu 21 dni od odebrania bagażu. Link do wzoru reklamacji: konsument.gov.pl/wzory-reklamacji-do-linii-lotniczych/. 
 2. Jakiego zadośćuczynienia możesz się domagać w przypadku opóźnienia lotu?
 • Zwrotu za rzeczy pierwszej potrzeby zakupione w czasie oczekiwania – na podstawie rachunków.
 • Ewentualnych kosztów związanych z naprawą uszkodzonego bagażu lub utratą rzeczy.
 1. Górna granica odpowiedzialności linii lotniczej to 1288 (około 7,5 tys. zł).

BAGAŻ SIĘ NIE ODNALAZŁ

 1. Jeżeli bagaż nie znajdzie się w ciągu 21 dni od lotu – można uznać, że zaginął. 
 2. Wówczas pasażer uprawniony jest do rekompensaty za zawartość bagażu oraz samą walizkę na podstawie udokumentowanych kosztów. 
 3. Link do wzoru reklamacji: konsument.gov.pl/wzory-reklamacji-do-linii-lotniczych/ 

USZKODZENIE BAGAŻU

 1. Podobnie, jak w przypadku opóźnienia zgłoś uszkodzenie w biurze rzeczy zagubionych i znalezionych. Zachowaj raport PIR. 
 2. Wyślij pisemną reklamację w ciągu 7 dni. Od momentu zdarzenia. W innym wypadku przewoźnik może odmówić wypłaty odszkodowania. 
 3. Link do wzoru reklamacji: konsument.gov.pl/wzory-reklamacji-do-linii-lotniczych/. 

GDZIE WYSŁAĆ REKLAMACJĘ?

Masz problem ze znalezieniem formularza reklamacyjnego do linii lotniczej. Na stronie Europejskiego Centrum Konsumenckiego znajdziesz linki do większości europejskich przewoźników: konsument.gov.pl/misc/faq-support/formularz-reklamacji/ 

BEZPŁATNA POMOC PASAŻEROM

Pomoc w rozwiązaniu sporu 

Problem z przedsiębiorcą z innego kraju UE, Norwegii, Islandii lub Wielkiej Brytanii: 

Problem z polskim przedsiębiorcą: 

ZOBACZ TAKŻE:

Zadziwiająca pomyłka! Samolot afrykańskiej linii pomylił lotniska (video)

WieleLiter.pl