Kryminał z bohaterami z ludzką twarzą

“Wróciło” to kryminał autorstwa Justyny Stanisz – dwukrotnej laureatki konkursu na opowiadanie kryminalne i uczestniczki warsztatów literackich w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Akcja książki rozgrywa się we Wrocławiu, gdzie przypadkowo splatają się losy trzech rodzin, a początek wzajemnych zależności sięga epidemii ospy z 1963 r., tworząc mroczną atmosferę wieloznacznych sytuacji.

Losy bohaterów książki “Wróciło” łączą dwie epidemie: koronawirusa – akcja książki rozgrywa się na jej początku, od maja do lipca 2020 r., oraz ospy, która swoje żniwo zbierała latem 1963 r. we Wrocławiu. Tam też osadzony jest mroczny splot wydarzeń opisanych w książce. Autorka, z wykształcenia m.in. historyk, skrupulatnie analizowała wrocławskie gazety z lata 1963 r., z których czerpała informacje na temat epidemii ospy. Dodatkowo, aby nadać książce głębi i autentyczności, podczas pisania korzystała ze specjalistycznych konsultacji z zakresu m.in. antropologii sądowej czy zagadnień policyjnych. Niezwykle istotny w procesie tworzenia był dla niej również research topograficzny. Liczne spacery po ulicach stolicy Dolnego Śląska pozwoliły jej na wybranie miejsc, które najlepiej odpowiadały rozwojowi akcji i pozwoliły realistycznie zbudować fikcyjną opowieść.

Proces pisania mojej debiutanckiej książki był dla mnie nie tylko realizacją marzenia, ale również odzwierciedleniem mojej natury. Zawsze staram się dociekać ciągu przyczynowo-skutkowego, lubię z ogromu pozornie niepasujących elementów układać logiczną, spójną całość. Taka również jest specyfika kryminału, jako gatunku. Jego wybór był więc dla mnie oczywistością. Starałam się przelać tę pasję na karty powieści, aby dostarczyć czytelniczkom i czytelnikom przede wszystkim dobrą rozrywkę, chwile odprężenia i garść emocji. Mam nadzieję, że po lekturze książki odbiorcy będą mieli poczucie dobrze spędzonego czasu – mówi Justyna Stanisz, autorka “Wróciło”.

W fabule książki przeplatany jest proces dochodzeniowy, w który zaangażowani są bohaterowie, z ich portretem psychologicznym, “ludzką” twarzą. Akcję kryminału rozpoczyna odnalezienie w ogrodzie Ewy Dębskiej, medyk sądowej i głównej bohaterki, szkieletu kobiety. To uruchamia całą lawinę tragicznych wydarzeń, których początek sięga do czasów epidemii ospy w 1963 roku. Giną kolejne kobiety, a sama doktor Dębska zostaje napadnięta w ogrodowej alejce przed starą willą. Bezradna policja w celu ustalenia tożsamości ofiary w końcu przekazuje komunikaty do mediów. Z ogromnej liczby zgłoszeń komisarz Wolski i aspirant Mrówa wybierają dwie kobiety, najbardziej pasujące do rysopisu sporządzonego przez eksperta. Odpowiedź daje analiza porównawcza DNA. Ale to dopiero pierwszy krok na drodze do odkrycia sprawcy. Co łączy pochowaną przy fontannie kobietę z obecnymi morderstwami młodych kobiet?

“Wróciło” to pierwsza część tetralogii, którą już zapowiedziała autorka. Kolejne powieści będą odrębnymi historiami kryminalnymi, jednak połączonymi osobami głównych bohaterów oraz pojedynczymi wątkami z obecnie wydawanej powieści. Czytelnik znajdzie w nich odpowiedź na wiele pytań, które pojawią się po lekturze “Wróciło” oraz wyjaśnienie relacji między bohaterami.

Książka, wydana w BookEdit, wydawnictwie działającym w modelu self-publishing, będzie dostępna w sprzedaży od 10 lipca. Patronami medialnymi powieści są: portalkryminalny.pl, zupelnieinnaopowiesc.com, blog.kryminalnapila.pl, kryminalnatalerzu.pl oraz kulturowo24.pl.
Justyna Stanisz (ur. 1974 r.) – dwukrotna laureatka konkursu na opowiadanie kryminalne i uczestniczka warsztatów literackich w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu w latach 2015 i 2016. Wrocławianka z wyboru. Z wykształcenia pielęgniarka i historyk. Zawodowo aktywna w branży medycznej.

ZOBACZ TAKŻE:

“Apostazja katoliczki” – książka o zerwaniu z tym, co kościół czyni z psychiką

WieleLiter.pl