Obalamy mity! Czy nietoperze wplątują się we włosy?

Zdarza się, że nietoperze mylą się i trafiają do naszego domu i zaczynają latać po pokoju. Mało kto cieszy się z wizyty tych nieproszonych gości. Co zatem zrobić, kiedy to zwierzę zawita do naszego domu? Przede wszystkim nie panikować!

Nietoperz nie stanowi zagrożenia i nie ma powodu, aby się go bać. Trzeba otworzyć okno, zgasić światło i cierpliwie czekać aż zwierzę wyleci z pokoju. Czasem zdarza się, że trwa to dłuższą chwilę, ale w końcu zwykle się udaje. Jeżeli nie wyleci, a wyląduje gdzieś na jakieś powierzchni, to trzeba zmienić metodę.

– Z uwagi na ryzyko wścieklizny, nie wolno łapać takiego delikwenta gołymi rękami. Jeśli przysiądzie/zawiśnie, to wtedy przykryć go pudełkiem, a od dołu delikatnie wsunąć pokrywkę czy tekturę. O ile nie doszło do pogryzienia/podrapania człowieka lub zwierzęcia, możemy samodzielnie wypuścić go na wolność. Mitem jest, że nietoperze wplątują się we włosy czy same z siebie atakują ludzi. Mogą ugryźć tylko wtedy kiedy będziemy próbowali je chwytać gołymi rękami – podkreśla w rozmowie z reporterką WieleLiter.pl stołeczny lekarz weterynarii Łukasz Skomorucha, specjalizujący się w pomocy zwierzętom egzotycznym.

Wszystkie są pod ochroną

Poza specjalistami mało kto wie, że w Polsce występuje aż 26 gatunków nietoperzy, które znacząco różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale i zwyczajami. Łączy je jedno – wszystkie podlegają ścisłej ochronie. Z powodu ich skrytego trybu życia, nocnej aktywności oraz faktu, że większość wydawanych przez nie dźwięków ma częstotliwość niesłyszalną dla ludzkiego ucha, zwykle nie mamy świadomości ich obecności wokół nas.

Zobaczcie też filmik co zrobić z nietoperzem, którzy wpadł do mieszkania i lata po pokoju.

ZOBACZ TAKŻE:

To w jaki sposób hibernuje większość gatunków nietoperzy jest raczej kwestią oczywistą. Jednak skoro śpią głową w dół, to w jaki sposób i kiedy kopulują? Przecież chyba nie dzieje się to podczas snu?! Wszystkie szczegóły znajdziecie w tekście poniżej.

Zaloty nietoperzy. Czy pamiętają swojego partnera?

Fot. ma charakter poglądowy. 

WieleLiter.pl