A w Tatrach nadal leży śnieg

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, w wyższych partiach Tatr, w wielu miejscach zalega jeszcze śnieg, zwłaszcza w żlebach i w miejscach zacienionych po stronie północnej. Śnieg jest twardy i zmrożony – jest na nim bardzo ślisko – poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. W terenie eksponowanym i na szlakach przebiegających obok stromych zboczy, wraz z topniejącym śniegiem wytapiają się skały i luźne kamienie, które spadając ze zboczy stanowią duże zagrożenie.

Po opadach deszczu na szlakach jest mokro i ślisko, a na odcinkach leśnych zalega dużo błota.

Zagrożenia

 • W Tatrach mogą występować burze. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicach cieków wodnych.
 • Poślizgnięcie się na zaśnieżonych lub oblodzonych, stromych odcinkach szlaków grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. W wyższych partiach Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy: raki, czekan, kask oraz umiejętność posługiwania się nim.
 • W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.
 • Wraz z topniejącym śniegiem wytapiają się skały, które mogą być bardzo niebezpieczne. Mogą one spadać ze stromych zboczy lub ze żlebów.
 • Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
 • Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego zdecydowanie odradzamy jakiejkolwiek działalności taternickiej tym w rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem. 
 • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Od 23 maja 2022 r. do odwołania, zamknięty jest niebieski szlak turystyczny na odcinku Zazadnia – Wiktorówki (w obu kierunkach), z wyłączeniem sobót, niedziel oraz 16 i 17 czerwca. Dojście do kaplicy na Wiktorówkach jest możliwe zielonym szlakiem z Wierch Porońca przez Rusinową Polanę.
 • W okresie od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne, rowerowe i narciarskie są zamknięte od zmierzchu do świtu.
 • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2023r.).

Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich

Od dnia 14 maja 2022r. zamyka się cały obszar Tatr (z wyłączeniem szlaku Morskie Oko – Rysy) dla uprawiania wszelkich form narciarstwa (dotyczy również linii zjazdów udostępnionych dla narciarstwa ekstremalnego). Powodem zamknięcia są względy przyrodnicze.

Zalecenia

 • Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN dostępnym na stronie: tpn.pl.
 • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by powrócić przed zmrokiem. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.
 • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr. Kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza, czapka i rękawiczki w plecaku mogą okazać się niezbędne.
 • Unikaj samotnych wyjść w góry. Wyjdź w góry odpowiednio wyposażony (odzież, obuwie, sprzęt, prowiant, naładowany telefon, mapa i in.) i odpowiednio wcześnie.
 • Nie wahaj się zawrócić w przypadku problemów zdrowotnych, zmiany pogody czy wątpliwości co do wybranej trasy.
 • Schroniska ograniczyły swoją działalność, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dotyczącymi zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. O szczegóły należy pytać bezpośrednio obsługę schronisk. Planując wycieczkę, należy mieć to na uwadze.

W celu zminimalizowania zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 prosimy o przestrzeganie następujących zasad na terenie Parku:

1. Zachowaj dystans 1,5 m od innych turystów. Idź na wycieczkę w towarzystwie osób, z którymi przebywasz na co dzień.

2. Unikaj gromadzenia się na szlakach i w strefach wypoczynkowych.

3. Szlaki i infrastruktura turystyczna nie są dezynfekowane. Unikaj kontaktu z ławami, ławostołami, barierkami, ogrodzeniami bez zabezpieczenia, np. rękawiczek, ze względu na ryzyko zakażenia.

4. Po powrocie do domu umyj ręce. Wszelkie odpady zabierz ze sobą.

5. Kup bilet on-line tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety

6. Jesteś w parku narodowym. Przestrzegaj zasad i stosuj się do poleceń pracowników Parku. Poruszaj się tylko wyznaczonymi i udostępnionymi szlakami.

ZOBACZ TAKŻE:

Turystka zadzwoniła do TOPR, aby uratowali ją przed „ryczącym niedźwiedziem”

Fot. ma charakter poglądowy. Źródło TPN.