„Gwiazdy polskiej muzyki” – Zbigniew Wodecki na znaczku pocztowym

Poczta Polska uroczyście zaprezentowała w Krakowie znaczek pocztowy emisji „Gwiazdy polskiej muzyki” z wizerunkiem Zbigniewa Wodeckiego. Znaczek poświęcony jednemu z najpopularniejszych polskich piosenkarzy został wprowadzony do obiegu 6 maja br., w dniu 72. urodzin artysty i muzycznego ulubieńca wielu pokoleń, który zmarł w 2017 roku.

Emisja powstała w ścisłej współpracy z córką Zbigniewa Wodeckiego, Katarzyną Wodecką-Stubbs, która prowadzi Fundację im. Zbigniewa Wodeckiego. Na znaczku przedstawiono postać Zbigniewa Wodeckiego ze skrzypcami – jednym z trzech instrumentów, na których grał – i autografem artysty. Zdjęcie pochodzi z okresu jego największej popularności i rozpoznawalności.

– W ubiegłym roku Poczta Polska rozpoczęła nową serię filatelistyczną „Gwiazdy polskiej muzyki”. W jej ramach, na walorach filatelistycznych prezentowani są artyści, którzy mieli największy wpływ na polską muzykę. Gwiazdą pierwszej emisji był Krzysztof Krawczyk, drugiej, tegorocznej – wybitny polski artysta pochodzący z Krakowa – Zbigniew Wodecki. Emisje filatelistyczne oraz patronaty nad wydarzeniami kulturalnymi to wkład Poczty Polskiej w promowanie dziedzictwa narodowego, którym bez wątpienia są także nasi polscy muzycy, których utwory łącza pokolenia – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

– Jest nam niezwykle miło, kiedy twórczość i osoba Taty zostaje w tak fajny i jednocześnie ogólnopolski sposób doceniona. Zbigniew Wodecki niezwykły muzyk i wspaniały człowiek zasługuje na znaczek wśród polskich artystów, zawsze będzie wśród nas – mówi Katarzyna Wodecka-Stubbs, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego, córka artysty.

Zbigniew Wodecki rozpoczął swoją przygodę z muzyką w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył szkołę w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej. Jako wokalista zadebiutował w latach 70-ych. Laureat wielu konkursów i festiwali. Instrumentalista, kompozytor, aranżer. Był także gospodarzem telewizyjnego programu muzycznego TVN „Droga do gwiazd”, „Twoja droga do gwiazd” oraz jednym z jurorów w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”. Jego największe, niezapomniane przeboje to „Zacznij od Bacha”, „Izolda”, „Chałupy”, „Rzuć to wszystko co złe”, „Z Tobą chcę oglądać świat” oraz „Pszczółka Maja”.

O znaczku:

autor projektu: Agnieszka Sancewicz
liczba znaczków: 1
arkusz: 12 znaczków
wartość: 4,50 zł
nakład: 168 000 szt.
technika druku: offset + UV
format znaczka : 43 x 31,25 mm
papier fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 06 maja 2022 r.

ZOBACZ TAKŻE:

Poczta Polska upamiętnia Jana Olszewskiego na znaczku pocztowym