Bohaterowie wielu przesądów dziś świętują (transmisja na żywo)

Bocian biały jest bohaterem wielu przesądów, przysłów i wróżb. Ludzie z niecierpliwością oczekują pierwszego w roku bociana. Przyjęło się, że jeżeli pierwszego ptaka spostrzeże się w locie, to pewne, że tego roku obserwatora nie opuści szczęście, a jeżeli bocian będzie stał na gnieździe lub łące – można spodziewać się problemów.

31 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Bociana Białego. Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura. 

Bocian biały jest bohaterem wielu przesądów, przysłów i wróżb. Ludzie z niecierpliwością oczekują pierwszego w roku bociana. Przyjęło się, że jeżeli pierwszego ptaka spostrzeże się w locie, to pewne, że tego roku obserwatora nie opuści szczęście, a jeżeli bocian będzie stał na gnieździe lub łące – można spodziewać się problemów. Jednym z najbardziej dziś rozpowszechnionych wierzeń jest to, że bocian przynosi dzieci; na domu, gdzie usiadł ten ptak niedługo miał pojawić się noworodek. I bez skomplikowanych badań wiadomo, że ludziom lepiej żyje się w czystym i różnorodnym krajobrazie, w kontakcie z przyrodą. W takich warunkach są oni zdrowsi, mniej zestresowani i rodzi się im więcej dzieci. Główny Urząd Statystyczny potwierdza, że na wsi przychodzi na świat więcej dzieci niż w mieście. Ptaki te należą do bardzo troskliwych rodziców. Zdarza się, że w Polsce potrafią mieć nawet sześć piskląt, choć zwykle jest ich tylko dwa lub trzy, które są karmione codziennie ogromnymi ilościami białka. Jedno młode od wyklucia do wylotu z gniazda otrzymuje około 34 kg pokarmu. Aby sprostać swym zadaniom, rodzice muszą się nieźle nagimnastykować. Niestety, obserwujemy znaczący spadek liczby dużych bocianich rodzin. To nie tylko demografia podobna do ludzkiej, ale smutna konstatacja rzeczywistości. Przekształcenia krajobrazu rolniczego, w tym zanik pastwisk, osuszanie łąk, komasacja i chemizacja upraw to czynniki wybitnie negatywnie oddziałujące na ten gatunek. Sytuacji nie poprawiają trudności, jakie pojawiają się podczas wędrówek. To niezwykłe przemieszczenia, z Europy – na zimowiska w Afryce. Nie dość, że trudniej tam o pokarm – to jeszcze w czasie przelotów bociany bywają ostrzeliwane przez ludzi, nawet z broni maszynowej! Po drodze czeka na nie wiele innych niebezpieczeństw. Więcej informacji znajdziecie tutaj (źródło  PAP – Nauka w Polsce).

Transmisję na żywo z dwóch gniazd bocianich w Nowym Opolu i Woli Suchożebrskiej na Mazowszu można przez kilka miesięcy oglądać na żywo. Jak podkreślają twórcy projektu Grupa EkoLogiczna,  próby hejtowania, zastraszania czy wywierania nacisków mających na celu ingerencję w przebieg lęgu, będą zgłaszane organom ścigania. Transmisję nadzorują osoby, posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Nie będzie żadnych ingerencji w przebieg lęgu. Materiał może zatem zawierać sceny drastyczne.

Bezpośredni przekaz na żywo z naszych gniazd otwiera się po wejściu na stronę główną grupaekologiczna.org.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Niechciane pisklę zostało brutalnie usunięte z bocianiego gniazda (video)