Internetowi przestępcy nie odpoczywali podczas długiego weekendu

Internetowi przestępcy nie odpoczywali podczas długiego weekendu. Rozsyłają wiadomości z informacją, że przesyłka nie może zostać dostarczona. Uwaga, w ten sposób możesz włączyć płatną subskrypcję.

Fałszywe wiadomości o niedostarczeniu paczki są już znane w świecie cyberbezpieczeństwa. Tym razem oszuści się postarali, żeby odebrać przesyłkę, należy zweryfikować adres dostawy, klikając w link z wiadomości. Łącze kieruje do podrobionej strony, umożliwiającej śledzenie paczki i wyłudzającej wrażliwe dane i namiary na kartę płatniczą. Uzupełniając formularz na fałszywej stronie, zostajemy wpisani do płatnej subskrypcji, która cyklicznie pobiera opłaty z konta bankowego.

Strona wyglądała profesjonalnie! 

Do CyberRescue, firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem, zgłosił się Mateusz, który otrzymał taką wiadomość. Od razu skojarzył ją z popularnym oszustwem, wykorzystującym wizerunek firm kurierskich. – Strona do śledzenia paczki wyglądała naprawdę profesjonalnie, moją czujność wzbudził fakt, że musiałem podać dane do karty płatniczej – dodaje. 

To oszustwo zyskało nową formę. Dlatego zachowanie ostrożności w takich sytuacjach jest kluczowe. – Przestępcy szukają coraz to nowszych sposobów, żeby wyłudzić pieniądze. Oszustwo na niedostarczenie paczki jest znane, jednak pojawiło się w nowej odsłonie, co może zmylić innych – mówi Marlena Dziemińska z CyberRescue.

Jak nie dać się oszukać?

Przede wszystkim należy zachować czujność. Jeżeli otrzymaliśmy podejrzaną wiadomość z linkiem, pochopnie nie klikajmy w łącze. Najpierw zastanówmy się, czy faktycznie oczekujemy paczki. 

– Pamiętajmy również, że żadna firma kurierska nie będzie wymagała od nas podania danych karty płatniczej, żeby zaktualizować adres dostarczenia przesyłki – dodaje Marlena Dziemińska.

Jeżeli uruchomiliśmy płatną subskrypcję, należy ją anulować u firmy, która pobiera od nas opłatę. Natomiast jeśli podmiot nie reaguje, jedynym wyjściem jest wyzerowanie limitów na karcie i zastrzeżenie jej w banku, żeby kolejne opłaty nie były ściągane z konta bankowego.

ZOBACZ TAKŻE:
 
https://wieleliter.pl/2022/03/31/cyberprzestepcy-maja-sie-czego-obawiac-fala-aresztowan-tworcow-zlosliwego-oprogramowania/
 
Fot. ma charakter poglądowy. Źródło mat. prasowe
WieleLiter.pl